Stara fotografia wnętrza kościoła na Starym Zdroju zainspirowała parafian i duszpasterzy do działania. Postanowili przywrócić mu dawny blask i odbudować zniszczony ołtarz.
Dwa lata temu, 30 listopada 2020 r., wałbrzyska parafia pw. św. Barbary obchodziła 150. rocznicę poświęcenia kościoła. Chcąc uczcić jubileusz świątyni, wspólnota zdecydowała się odtworzyć jej dawny wystrój. Jako wzór posłużyła im przedwojenna fotografia.
- To dziedzictwo wielu pokoleń osób wierzących. Przez lata ludzie trudzili się, by świątynia była wizytówką miasta. Tej troski nie brakuje też dzisiaj, gdy przeprowadzamy prace renowacyjne. To dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się sfinalizować odtworzenie dawnego ołtarza. Po pierwotnym zachował się jedynie portatyl z relikwiami świętych męczenników. To na tym kamieniu ołtarzowym sprawowano pierwszą Eucharystię w kościele - wspomina ks. Władysław Terpiłowski, proboszcz.
Dodaje, że poświęcenie ołtarza planowane było na tegoroczną uroczystość odpustową, ale nie udało się to, dlatego wraz z wiernymi zdecydują o stosownym terminie. Mimo to ołtarz został przywieziony do kościoła 9 grudnia, a montaż przedłużył się na kolejny dzień.
Ołtarz liczy ponad 6 m wysokości i 2,5 m szerokości. W jego wnękach znajdują się figury świętych, w predelli umieszczone są płaskorzeźby scen ewangelicznych, a w środku ma być witraż przedstawiający św. Barbarę. Wykonał go stolarz Marian Sieradzki przy współpracy z profesorem Stanisławem Lenarem. Dużo pracy w powstanie tego ołtarza włożył też organista parafialny Adrian Ziątek.
Z inicjatywy parafian we wnętrzu ołtarza została także schowana pamiątkowa księga, w której opisane są najważniejsze wydarzenia z historii parafii. Ma przyszłym pokoleniom pokazać lokalny Kościół XXI w.
W ciągu 7 lat pracy ks. Terpiłowskiemu udało się wykonać szereg prac renowacyjnych. Mimo pandemii przeprowadził m.in. częściowy remont i malowanie nawy głównej, renowację prospektu organowego, przebudowę i kapitalny remont prezbiterium kościoła, a także wyposażył kościół w nowe neogotyckie ołtarze boczne czy stacje drogi krzyżowej.