Adwentowe spotkanie duchowych spadkobierców ks. Franciszka Blachnickiego w diecezji świdnickiej podjęło temat liturgii jako światła rozświetlającego życie. W Dzierżoniowie, Kłodzku, Świdnicy i Wałbrzychu zachęcano członków Domowego Kościoła, by bardziej świadomie uczestniczyli w celebracjach.
Przedświąteczne spotkanie Ruchu Światło-Życie 11 grudnia w Świdnicy rozpoczęło się Mszą św. w katedrze, której przewodniczył ks. Paweł Traczykowski, ale przy ołtarzu stanęli też inni księża związani ze wspólnotą jak ks. Krzysztof Ora, ks. Arkadiusz Chwastyk czy ks. Krystian Stasiak. Przedstawiciele Domowego Kościoła, rodzinnej gałęzi ruchu, przygotowali natomiast czytania, komentarze, psalm, modlitwę wiernych i procesję z darami. Potem przenieśli się do świdnickiego WSD, gdzie powitała ich rejonowa para - Mateusz i Agnieszka Muszewscy wraz z towarzyszącym im ks. Krzysztofem Orą.
- Gromadzimy się w wyjątkowych okolicznościach, na kilka dni po uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, która jest świętem patronalnym Ruchu Światło-Życie. Dodatkowo przeżywamy ten rok formacyjny pod hasłem "życie w świetle" i jednym z jego wyznaczników jest liturgia. Zresztą nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że nasza wspólnota od początku swojego istnienia duży nacisk kładła i wciąż kładzie na formację liturgiczną - zauważył duchowny.
Świdnicki moderator Domowego Kościoła w konferencji przekonywał, że wynika to m. in. z zamiłowania do liturgii założyciela ruchu ks. Franciszka Blachnickiego, którego celem było wprowadzenie reformy liturgii, która została zainicjowana przez Sobór Watykański II do praktyki duszpasterskiej. Dalej powołując się na papieskie dokumenty Benedykta XVI i Franciszka przypomniał, że proces inicjacji chrześcijańskiej powinien odbywać się w oparciu o rodzinę. To rodzice są dla dziecka pierwszymi nauczycielami wiary. Na wzór Jezusowych przypowieści powinni wprowadzać w symbolikę sakramentalnych znaków, pokazując ich głębię i sens.
Podobne zadanie otrzymali urzędnicy świdnickiego RDW do pracy w grupach. Kontemplując liturgiczne znaki mieli za zadanie odkryć ich znaczenie i przesłanie. Na koniec przyszedł czas na podsumowanie i bieżące ogłoszenia. W gmachu świdnickiego WSD spotkały się nie tylko małżeństwa z Domowego Kościoła, ale również oazowa młodzież i dzieci Boże. Dla nich również przygotowano zajęcia dotyczące głównego tematu.
Podobne spotkania odbyły się także w pozostałych rejonach diecezji: Dzierżoniowie, Kłodzku i Wałbrzychu.