W pierwszej odsłonie cyklu spotkań dotyczących osobistej relacji z Bogiem wzięło udział 17 parafii. Organizując adwentowe spotkania, prowadzący je księża nie spodziewali się jednak tak dużej frekwencji.
U samego początku inicjator wydarzenia, ks. Radosław Mielczarek, chciał zorganizować Szkołę Modlitwy jedynie w parafii Aniołów Stróżów, gdzie posługuje jako wikariusz.
- Przyszła mi jednak myśl, żeby się przygotowanym materiałem podzielić z innymi. Wysłałem wiadomości do znanych mi księży z pytaniem, czy nie chcieliby zrobić czegoś takiego u siebie. Kiedy część z nich odpowiedziała, byłem zdziwiony tak dużym zainteresowaniem. Dzięki ich zaangażowaniu w aż 17 parafiach podjęto dzieło Szkoły Modlitwy osobistej. Po pierwszych spotkaniach i wstępnym wywiadzie okazało się, że bierze w niej udział ponad 500 osób! To przerosło moje marzenia i oczekiwania - wspomina ks. Mielczarek.
Wyjaśnia, że duszpasterze otrzymali pakiet czterech spotkań formacyjnych na temat modlitwy. Zawierał on treść konferencji, prezentację multimedialną oraz załączniki dla uczestników do pracy na spotkaniu i w domu. Każdy duszpasterz mógł jednak dopasować treści pod grupę z która się spotykał.
- Jestem przekonany, że ilość ludzi biorących udział w przedsięwzięciu to znak dla nas duszpasterzy, że ludzie pragną naszej pomocy w spotkaniu z Bogiem. Kiedyś papież Benedykt XVI powiedział podczas pielgrzymki do Polski, że wierni oczekują od kapłanów tylko jednego, aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem. Nie wymaga się od księdza, by był ekspertem w sprawach ekonomii, budownictwa czy polityki. Oczekuje się od niego, by był ekspertem w dziedzinie życia duchowego. Patrząc na to, jak wyglądała frekwencja i zainteresowanie dziełem, jestem przekonany, że to prorocze słowa, które nie straciły na aktualności. Zobaczyłem głód Boga w uczestnikach naszych spotkań - podkreśla należący do Środowiska Nowej Ewangelizacji w diecezji kapłan.
Zaznacza, że celem spotkań było zachęcenie ludzi do głębszego przeżywania swojej codzienności na modlitwie z Bogiem. Pokazanie, że modlitwa to droga bardzo indywidualna każdego człowieka.
- Tematy spotkań były proste i chyba to ludzi przyciągnęło. Dwa pierwsze dotyczyły tego czym jest modlitwa i jak zacząć się modlić. Nie brakło diagnozy obecnego stanu i wskazania tego, co jest jej istotą. Kolejne dwa były bardzo praktyczne, dawały uczestnikom możliwość zabrania ze sobą po spotkaniu umiejętności warsztatowych, które były konkretnymi narzędziami w modlitwie Słowem Bożym i w codziennym rachunku sumienia. Całość spotkań byłą oparta o Katechizm Kościoła Katolickiego i Pismo Święte - dodaje, przyznając, że pierwsze spotkanie przygotował katecheta Gabriel Kolk, a pozostałe on sam.