W jubileuszowym konkursie bożonarodzeniowych inscenizacji przyznano w tym roku tylko dwie nagrody. Wśród wybranych zespołów znalazło się Przedszkole Publiczne Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy, które zaprezentowało się w czasie finału.
Po raz trzydziesty Świdnicki Ośrodek Kultury był organizatorem Przeglądu Zespołów Kolędniczych. Tegoroczny ŚPZK odbył się od 10 do 13 stycznia i wzięło w nim udział 17 zespołów, w tym 11 przedszkoli, 3 szkoły podstawowe i 3 zespoły z instytucji społecznych i kulturalnych.
Ich występy oceniało jury w składzie: Kazimiera Marcińczak-Momot, przewodnicząca, Tadeusz Szarwaryn, muzyk, kompozytor, aranżer, ks. Przemysław Pojasek, rzecznik Świdnickiej Kurii Biskupiej, i Czesława Greś, aktorka amatorka świdnickiej Alchemii Teatralnej. Przy ocenie brano pod uwagę: dostosowanie scenariusza do odpowiedniej grupy wiekowej, bogactwo kostiumów, scenografii i układ choreograficzny, śpiew i aranżację muzyczną, wprowadzanie do występów kolędniczych nowych własnych tekstów, pastorałek i piosenek świątecznych, zwłaszcza o zabarwienie regionalnym, świdnickim, a także grę aktorską oraz ogólny wyraz kolędniczej prezentacji.
Na tej podstawie nagrodzono dwa zespoły (każdy otrzymał po 700 zł):
- Przedszkole Publiczne Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy (grupa „Słoneczniki”, montaż słowno-muzyczny „Jasełka misyjne”) - za uporządkowane układy sceniczne, skrupulatne łączenie słowa z gestem i przesłanie, że Jezus narodził się dla wszystkich narodów.
- Świetlica Wiejska Bystrzyca Dolna - GOKSiR, (grupa „Pogwarki”, prezentacja kolędnicza „W drodze do Betlejem”) - za żywą oprawę muzyczną, wartkie dialogi mówione gwarą góralską i zaszczepianie młodemu pokoleniu kultywowania tradycji obrzędów kolędniczych.
Wyróżniono także cztery inne grupy (nagrody po 400 zł):
- Przedszkole Miejskie w Mieroszowie (montaż słowno-muzyczny „W Aniołkowie”) - za dobre przygotowanie wokalne i aktorskie dzieci i poprawność dykcji.
- Przedszkole Miejskie nr 14 (jasełka „Betlejemska Noc” w wykonaniu zespołu „Kolędnicy”) - za wspólny radosny śpiew polskich kolęd, bogatą scenografię i grę aktorską zespołów.
- Niepubliczne Przedszkole Językowe „Calineczka” (spektakl „Hej, kolęda”, grupa „Jaskółki”) - za zgrabne osadzenie prezentacji w konwencji polskiej tradycji herodowej.
- Przedszkole Niepubliczne „Wesoła Piątka” (prezentacja „Jasełka z przymrużeniem oka” w wykonaniu grupy Kolędnicy z Wesołej Piątki) - za dużą żywiołowość licznej grupy uczestników w przekazywaniu treści bożonarodzeniowych poprzez stronę wokalną w bogatej scenografii.
Biorąc pod uwagę różnorodność talentów, jury zdecydowało się również przyznać 4 nagrody indywidualne:
- Pola Żak za rolę Babci, ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy.
- Julia Sroka za rolę Babci, z Przedszkola Integracyjnego nr 16 „Słoneczko” w Świdnicy.
- Aleksander Żurek za rolę Heroda, z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.
- Emilia Krawczyk za kreatywną rolę Maryi, z Przedszkola Miejskiego nr 15 w Świdnicy.
Docenieni odebrali nagrody 18 stycznia w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. W czasie finału zaprezentowała się jedna z nagrodzonych grup - Przedszkole Publiczne Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy, a jurorzy zaśpiewali przygotowaną specjalnie na tę okazję piosenkę. Był też występ artystyczny Weroniki Wąsowskiej, która swoją przygodę z muzyką rozpoczęła, mając 10 lat na Świdnickim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych.