Nabierają sił, by pełnić misję specjalną przejdź do galerii

W dniach 13-15 lutego w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Bardzie odbyły się zimowe rekolekcje dla nauczycieli religii.

Zgodnie z wytycznymi każdy katecheta raz na trzy lata ma obowiązek uczestniczenia w rekolekcjach formacyjnych. Wydział Katechetyczny diecezji świdnickiej organizuje takie rekolekcje dwa razy w roku, na początku ferii i wakacji. – Aby misja kanoniczna, której udzielił im biskup, trwała i była ważna, katecheci muszą brać udział w formacji duchowej. Nie są bowiem zwykłymi nauczycielami, ale uczą prawd wiary, przekazują Ewangelię, są wyjątkowymi przekazicielami tych treści. Powinni być świadkami wiary – mówi ks. Damian Mroczkowski, dyrektor Wydziału Katechetycznego. Przyznaje, że katecheci chętnie biorą udział w zorganizowanych przez wydział rekolekcjach. W zimowej edycji uczestniczyło 26 nauczycieli reprezentujących wszystkie stopnie edukacji, od przedszkola po szkołę średnią. 

W trakcie rekolekcji siostry klawerianki s. Anna Jarosz oraz s. Cynthia pochodząca z Nigerii poprowadziły Szkołę Animatora Misyjnego. Nauczyciele otrzymali sporą dawkę wiedzy na temat życia codziennego Nigeryjczyków, którą będą mogli podzielić się ze swoimi uczniami. Siostra Cynthia uczyła swojego rodzimego języka Ibo, śpiewów, grania na afrykańskich bębnach, a także zabaw, w które bawią się nigeryjskie dzieci. Opowiadała też o trudnej sytuacji chrześcijan w tym kraju. 

Uczestnicy codziennie uczestniczyli w Eucharystii, podczas której homilie głosił dla nich ks. Paweł Kilimnik. W dniu święta świętych Cyryla i Metodego wskazywał, że zadaniem uczniów Jezusa jest ciągłe bycie w drodze, w której nie można się zatrzymać i zwątpić. – Musimy pamiętać, że nasza misja jest skazana na powodzenie, ponieważ to nie jest nasza misja, tylko misja Pana – tłumaczył, dodając, że najlepszym narzędziem ewangelizacyjnym jest obecność. – Pan zaprasza nas, abyśmy w naszej pracy ewangelizacyjnej zatroszczyli się o relacje i tworzenie wspólnoty między nami, ale też miedzy uczniami czy rodzicami. Możemy ewangelizować przez dobrze przeżywane relacje w domu, przez dobroć przekazywaną drugiemu człowiekowi, przez przebaczenie, przez bezwarunkową miłość. W ten sposób możemy przekonać ludzi, że warto zaufać Panu, który jest obecny z nami – dodał na koniec.

Ksiądz D. Mroczkowski przekonuje, że czas rekolekcji jest potrzebny, aby nabrać sił do prowadzenia szkolnej ewangelizacji. A ta jak wiadomo, boryka się obecnie z wieloma problemami. Potwierdzają to statystyki, które jednak dla diecezji świdnickiej nie są tak pesymistyczne, jak można by się tego było spodziewać. W bieżącym roku szkolnym w 394 placówkach oświatowych katechizację prowadzi łącznie 457 katechetów. Katechezą objętych jest 59407 na 76673 uczniów (77,48 proc.), co jest spadkiem w stosunku do ubiegłego roku o 3,5 proc. Wzrosła za to frekwencja wśród przedszkolaków (85 proc. – wzrost o 5 proc.) i w szkołach specjalnych (93 proc. – wzrost o 3 proc.). Największy spadek zanotowano w liceach, gdzie na katechezę uczęszcza jedynie 36 proc. uczniów (20 proc. mniej niż w ubiegłym roku) i szkołach branżowych (45 proc., spadek o 10 proc.). W szkołach podstawowych (89 proc.)  i technikach (53 proc.) frekwencja na katechezie spadła nieznacznie odpowiednio o 3  i 4 proc.  

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..