W otwartym naborze, ogłoszonym przez miasto, wpłynęło 99 wniosków, z których 2 nie spełniały wymogów formalnych. Miasto mogło zarekomendować maksymalnie 10 obiektów. Wśród nich jest świątynia, którą się opiekują paulini.
Rządowy Program Odbudowy Zabytków realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Bezzwrotne rządowe wsparcie może być przeznaczone na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych dotyczących zabytków wpisanych do rejestru.
W przypadku Świdnicy komisja w składzie: Krystian Werecki, zastępca prezydent Świdnicy, Barbara Sawicka, pełnomocnik prezydenta ds. Ochrony i Konserwacji Zabytków, Małgorzata Osiecka, dyrektor Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury, Anna Skrzypacz, dyrektor Wydziału Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju Gospodarczego oraz radny Ryszard Makowski, podjęła decyzję o złożeniu 4 wniosków dotyczących budynków użyteczności publicznej i 6 wniosków dotyczących innych właścicieli. Dofinansowanie z programu może wynieść maksymalnie 98 proc. wartości inwestycji, a minimalny wkład własny - 2 proc. Kwota wsparcia nie może przekroczyć 3,5 miliona złotych.
Spośród wniosków, składanych przede wszystkim przez wspólnoty mieszkaniowe i prywatnych właścicieli, wybrano obiekty, które znajdują się w najgorszym stanie technicznym i wymagają szybkiej interwencji. Zabytki te wymagają pilnego remontu, który powstrzyma ich dalszą degradację. Miasto rekomenduje do rządowego programu:
- kościół pw. św. Józefa przy ul. Kotlarskiej 21 – remont elewacji,
- dom mieszkalny – willa przy ul. Sportowej 3 – remont dachu, elewacji i stolarki,
- kamienica przy ul. Kazimierza Pułaskiego 51 – remont elewacji,
- kamienica przy ul. Kotlarskiej 14 – remont elewacji budynku i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej,
- kamienica przy ul. Długiej 45 – remont elewacji budynku,
- dom mieszkalny przy ul. Wrocławskiej 78 – kompleksowe prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane
oraz miejskie obiekty pełniące funkcje publiczne:
- Przedszkole Miejskie nr 6 przy ul. Komunardów 2 – remont elewacji i detali architektonicznych,
- Przedszkole Miejskie nr 6 przy ul. Komunardów 2 – remont wnętrz,
- budynek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Franciszkańskiej 7 – remont elewacji,
- Muzeum Dawnego Kupiectwa w Rynku – remont wnętrz.
Dwa największe zabytki Świdnicy, czyli Kościół Pokoju oraz katedra pw. św. Stanisława i Wacława, otrzymały natomiast rekomendacje od komisji do ubiegania się o fundusze europejskie w ramach programu FENX. Przeznaczono w nim specjalną pulę pieniędzy na ochronę i podniesienie atrakcyjności turystycznej obiektów dziedzictwa kulturowego wpisanych na listę UNESCO lub też Pomników Historii Prezydenta RP na cały kraj.
Wnioski o dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków można składać do 17 marca. Ostatecznego wyboru zabytków objętych dofinansowaniem podejmie premier RP.