Już po raz 17. nauczyciele religii z diecezji świdnickiej w czasie oktawy Zmartwychwstania Pańskiego udali się na pielgrzymkę. Tym razem celem była strzegomska bazylika.
Spotkanie ponad 200 katechetów zorganizował ks. Damian Mroczkowski, dyrektor wydziału katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej. On również, stając u boku przewodniczącego liturgii ks. prał. Marka Babuśki, wygłosił homilię.
- O wiele łatwiej jest uwierzyć w fakt zmartwychwstania, kiedy zobaczy się Jezusa twarzą w twarz. Jednak wówczas nie mamy do czynienia z wiarą, ale doświadczeniem, które jest potwierdzane przez nasze zmysły. Jezus oczekuje jednak od nas wiary, odsuwając na bok doświadczenia zmysłowe. Chce, byśmy na bazie całkowitej ufności w słowa świadków zmartwychwstania budowali naszą wiarę. Dlaczego tak Mu zależy? Wie bowiem dobrze, że tylko wiara potrafi przetrwać próbę czasu, jest trwalsza niż pewność krótkiego doświadczenia - wyjaśniał ks. Mroczkowski.
Przekonywał, że Jezus, wyrzucając uczniom brak wiary, nie pozbawia ich misji, którą jest głoszenie prawdy o zmartwychwstaniu.
- Mówi do nich: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię całemu stworzeniu”. My, katecheci, nie różnimy się wiele od tych niedowierzających uczniów Chrystusa. Naszą wiarę możemy jednak pogłębiać, możemy ją umacniać, przebywając z Nim na Eucharystii czy adoracji Najświętszego Sakramentu. To od Niego możemy otrzymać łaskę wiary i miłości, która czyni naszą wiarę silniejszą i stałą. Miłość i zabieganie o nieustanny kontakt osobowy z Mistrzem czynią nas katechetów gotowymi do misji. Wypełniamy ją wtedy dobrze, gdy jesteśmy pokorni i otwieramy się na Ducha Świętego - dodał dyrektor wydziału katechetycznego.
Po Mszy św. katecheci mogli wysłuchać także konferencji o. dr. Emiliana Piotra Gołąbka OFM, który mówił o młodzieży stojącej między radykalną sekularyzacją a świadomą i osobistą wiarą. W swoim wystąpieniu przedstawił też naglące wyzwanie dla katechezy, którym jest ratowanie wiary młodych.
W czasie spotkania w Strzegomiu był też czas na przekazanie najważniejszych komunikatów i wymianę doświadczeń.