Nowy numer 22/2023 Archiwum

Bp Mendyk: Jan Paweł II był człowiekiem nadziei

W dniu 103. urodzin papieża Polaka biskup świdnicki przypomniał jego częsty uśmiech wypływający z zaufania wobec Boga.

Okazją do przypomnienia sylwetki św. Jana Pawła II była Msza św. wpisana w Dni Papieskie odbywające się od lat w stolicy diecezji, Świdnicy.

- Święty Jan Paweł II, którego urodziny dzisiaj świętujemy, stale przypominał, że wiara jest źródłem naszej radości. Jeśliby ktoś w to nie wierzył, niech popatrzy na zdjęcia Jana Pawła II. Uśmiechnięty, napełniony pokojem, człowiek nadziei. Zwłaszcza młodzieży mówił, że serce człowieka żyjącego w pokoju z Bogiem jest przepełnione radością. "Świat może być groźnym żywiołem – ale człowiek żyjący wiarą ma w sobie siłę Ducha, aby stawić czoło zagrożeniom” – cytował biskup.

Dalej wyjaśniał, że wiara angażuje to, co mamy najbardziej własnego, najbardziej intymnego: serce, intelekt, wolność, szczególnie tę prawdziwą wewnętrzną, jaką jest wolność od grzechu.

– Spotykam często ludzi, którzy mówią: czuję się tak lekki i radosny jak po spowiedzi. Bo tak jest rzeczywiście. Przed przystąpieniem do spowiedzi człowiek odpowiedzialny przeżywa niepokój, czasem wręcz lęk. Czasem z tego powodu człowiekowi bardzo trudno zebrać się, by pójść do spowiedzi. Ale przełamuje się, bo wie, że jest to jedyny sposób, żeby z sobą coś zrobić. Taki lęk i niepokój są zresztą lepsze niż mielibyśmy zbyt lekkomyślnie przeżywać ten skarb, który Pan Bóg złożył w nasze serca – przekonywał.

Dodał, że radość, jaka płynie z wiary, jest radością, którą trzeba dzielić z innymi. Nie można jej zatrzymywać dla siebie.

– Medytując słowo Boże, idźmy do świata, by nieść dobro, by dzielić się dobrocią z innymi. Niech w tym dziele towarzyszy nam postać św. Jana Pawła II. On umiał wprowadzać w codzienne życie chrześcijańską cnotę miłości – miłosiernej miłości – zachęcał bp Mendyk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast