Podczas Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego w kościele Matki Bożej Królowej Pokoju w Polanicy-Zdroju wystąpił Cracow Golden Quintet.
Koncert odbył się w ramach bieżącej edycji cyklu "Koncerty w kościołach zapomnianych". Do tej pory polscy i zagraniczni artyści zaprezentowali swoje umiejętności w kościołach w Szalejowie Dolnym, Krosnowicach i Droszkowie. W Polanicy-Zdroju wystąpił kwintet w składzie: Natalia Jarząbek (flet), Małgorzata Wygoda (fagot), Kamil Kuc (obój), Konrad Gołda (waltornia) i Tomasz Sowa (klarnet).
- Kwintet stworzył takie spotkanie ze słuchaczami, że mieliśmy do czynienia z rzeczywistą kwintesencją muzyki kameralnej. Miałem okazję obserwować poziom współpracy jeszcze przed koncertem. Kolejne cechy wykonawcze poszczególnych muzyków i całego kwintetu pokazały się w czasie prezentowania bardzo różnorodnych kompozycji - relacjonuje prowadzący koncert Mieczysław Kowalcze.
Na program wieczoru artyści wybrali pięć utworów, pochodzących z XIX i XX wieku. Rozpoczęli od "Kwintetu dętego" op. 56, nr 2 Franza Denziego - kompozycji z 1821 r., prezentującej cechy dojrzałego romantyzmu. Następnie przenieśli słuchaczy do roku 1930, zatrzymując się nad wrażliwością muzyczną zaprezentowaną w "Trois pièces brèves" Jacquesa Iberta. Drugą część występu stanowiły kompozycje autorów polskich albo mających polskie korzenie. "Mały tryptyk na kwintet dęty" Romualda Twardowskiego, który otwierał ten fragment wieczoru, powstał w roku 1986. Za sprawą zainteresowań zespołu po raz pierwszy w czasie festiwalu wybrzmiała kompozycja Roberta Muczyńskiego, autora amerykańskiego, ale z bardzo mocną polską genealogią. Do programu został włączony jego "Movements for wind quintet" op. 16. Prawdziwą gratkę miała publiczność, słuchając "Melodii ludowych na kwintet dęty" Witolda Lutosławskiego.
- Staraliśmy się wspólnie odgadnąć, jaki popularny, ludowy utwór stanowił źródło inspiracji wybitnego kompozytora. Tak zestawiony program pozwolił na wędrówkę przez różnorodne pomysły kompozytorów oraz na to, żeby przekonać się, jak znakomity zespół tworzą wspólnie młodzi, pełni energii i radości czerpanej z grania, muzycy - dodaje.
Kolejny koncert z cyklu "Koncerty w kościołach zapomnianych" już 1 października o godz. 19 w kościele św. Jana Chrzciciela w Jaszkowej Dolnej. Natomiast najbliższe wydarzenie związane z XI Dolnośląskim Festiwalem Muzycznym odbędzie się w najbliższą niedzielę 17 września o godz. 19 w Zamku Książ. W ramach cyklu "Ponad szczytami cisza" wystąpią M. Angel Rodriguez i Pedro Valero na fortepianie.