Nowy numer 17/2024 Archiwum

Czas stanąć w prawdzie. Mocne słowa biskupa do młodych księży

Rekolekcje dla księży odpowiedzialnych w diecezji świdnickiej za młodzież i służbę liturgiczną poprowadził bp Janusz Mastalski. Odwołując się do swoich obserwacji w różnych miejscach Polski, przestrzegał przed kłamstwem i obłudą.

Drugi raz w domu rekolekcyjnym diecezji świdnickiej w Bardzie pod koniec września odbyły się rekolekcje dla księży odpowiedzialnych za formację Służby Liturgicznej i grup młodzieżowych w parafiach. Do poprowadzenia ich zaproszono tym razem bp. Janusza Mastalskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej, który uwrażliwiał ponad 30 młodych duchownych przede wszystkim na jeden aspekt ich świadectwa.

- Jeżeli przestawimy hierarchię wartości i będziemy na siebie patrzeć przez pryzmat człowieka, który zapomina kim jest, to staniemy się kłamcami. A nie ma chyba żadnej wątpliwości, że prawda to jest oręż w ewangelizacji. Bez prawdy tej ewangelizacji nie będzie - podkreślał dodając, że kapłan, który jest strażnikiem Słowa, nie może się z tym Słowem mijać. Inaczej stanie się antyświadectwem tego, do czego zachęca innych. Będzie byle jak odprawiał Mszę św., rozmawiał w kościele, przeszkadzając innym w modlitwie czy koncentrował uwagę zebranych tylko na sobie.

Zdaniem bp. Mastalskiego taka postawa jest efektem sięgania po cztery fałszywe klucze: przemilczanie prawdy, stosowanie półprawdy, kłamstwa dotyczące rozwoju osobistego i świętokradztwo. Przestrzegał słuchaczy przed każdym z nich, pokazując, jak bardzo wykrzywiają powołanie.

- Naszym zadaniem jest uczenie prawdy. Co to znaczy? Pokazywanie przez czyny czy słowa, jak prawda jest ważna. Może się to odbywać przez liturgię czy modlitwę. Ale to także wyznawanie prawdziwej doktryny, prostowanie kłamstw np. o Kościele, badanie prawdy. W tym uczeniu prawdy zawiera się także bycie prawdziwym, autentycznym, bez aktorstwa i dwulicowości - zaznaczył w czasie jednej z siedmiu konferencji.

W rekolekcjach wziął udział także biskup świdnicki Marek Mendyk, który, korzystając z okazji, już na pierwszej wspólnej Mszy św. podziękował ks. Krzysztofowi Orze za 14 lat posługi jako diecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej. - Zadanie formacji różnych grup Służby Liturgicznej stanowi bardzo ważny wymiar pasterskiej posługi sług Kościoła. Na szczeblu diecezji biskupi są wspierani przez duszpasterzy Służby Liturgicznej, którzy w duchu współodpowiedzialności organizują kursy formacyjne, okresowe spotkania formacyjno-liturgiczne i wydarzenia o charakterze kulturalnym, sportowym i pielgrzymkowym oraz podejmują opiekę duszpasterską nad osobami tworzącymi Służbę Liturgiczną - podkreślał biskup, wręczając dekret nowemu duszpasterzowi tej formacji.

Do tego zadania wybrał ks. Łukasza Basistego, który od lat w Bielawie, najpierw w parafii Wniebowzięcia NMP, a teraz Miłosierdzia Bożego, aktywnie działał na tym polu. Ponadto w ostatnim czasie angażował się także w przygotowanie kursów lektorskich czy ceremoniarskich, jak również oprawy liturgicznej wydarzeń na szczeblu diecezjalnym. W pełnieniu nowej funkcji ks. Łukasza będę wspierać dwaj inni kapłani - ks. Piotr Sipiorski i ks. Krzysztof Papierz, którzy już wcześniej angażowali się w prowadzenie grup należących do tej formacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy