Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ks. Zbigniew Chromy rycerzem Kolumba

Proboszcz parafii św. Jerzego i MB Różańcowej został włączony w poczet członków największej na świecie rzymskokatolickiej organizacji świeckiej o charakterze charytatywnym.

Ceremonii w kościele na Białym Kamieniu przewodniczył ks. Marian Kopko, kustosz bazyliki Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie. Wzięli w niej również udział przedstawiciele Zakonu Rycerzy Kolumba, z którym ks. Chromy spotkał się na długo przed wstąpieniem w jego szeregi.

- Spotkałem się z tą formacją jeszcze w legnickim seminarium, w którym studiowałem. Słyszałem wówczas o istnieniu katolickiej organizacji, a właściwie świeckiego zakonu amerykańskich katolików. Nie przypuszczałem wówczas, a było to ponad 20 lat temu, że w przyszłości sam zapiszę się do tego zakonu. Wiedziałem natomiast, że rozpoczął on swoją oficjalną działalność w USA w 1882 r. z inicjatywy ks. Michaela J. McGivneya, ogłoszonego błogosławionym 31 października 2020 r. przez papieża Franciszka - wspomina duchowny.

Kolejne spotkanie z Rycerzami Kolumba miało miejsce kilka lat temu. W czasie pandemii w ramach pomocy, jakiej parafia św. Jerzego i MB Różańcowej udzielała potrzebującym, doszło do spontanicznej współpracy z zakonem.

- Okazało się, że jeden z magazynów z żywnością Rycerzy Kolumba znajdował się na terenie naszej parafii. Postanowiliśmy więc z bratem Piotrem Kmieciem wspólnie zrobić paczki żywnościowe dla najbiedniejszych mieszkańców parafii, a także w związku z trwającą w Ukrainie wojną wysłać pomoc żywnościową dla mieszkańców tego ogarniętego działaniami wojennymi kraju. Później w ramach rozwijającej się współpracy kilku naszych seniorów wyjechało na wypoczynek do Bukowiny Tatrzańskiej, a obecnie przymierzamy się do zakupu kurtek zimowych dla biednych dzieci z naszej dzielnicy - wymienia ks. Zbigniew.

Stara się też zachęcić mieszkańców parafii do włączenia się w szeregi zakonu. - Na plebanii zorganizowałem już spotkanie z Rycerzami Kolumba dla ok. 10 mężczyzn. Aby dać dobry przykład, sam jako pierwszy zgłosiłem swój akces do tej największej na świecie rzymskokatolickiej organizacji o charakterze charytatywnym, która obecnie zrzesza ponad 2 mln członków na całym globie. Mam nadzieję, że dzięki temu w naszej parafii zostanie utworzona grupa prężnie działających mężczyzn, którzy - będąc praktykującymi katolikami - będą żyli naczelnymi zasadami zakonu, jakimi są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm - dodaje.

Przyznaje przy tym, że dla niego osobiście jest to kontynuacja pracy o charakterze dobroczynnym, jaką wykonywał w diecezjalnej Caritas, od kiedy decyzją bp. Ignacego przez ponad trzy lata był jej wicedyrektorem.

Podkreśla też, że jednym ze sztandarowych zadań Rycerzy Kolumba jest ochrona życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Formacja została zaproszona do Polski za namową św. Jana Pawła II przez prymasa Józefa Glempa i kard. Franciszka Macharskiego i rozpoczęła działalność, zakładając sześć pierwszych rad do końca 2006 roku. Pierwszą z nich była krakowska rada, mająca siedzibę przy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Do najbardziej znanych członków należą: patron zakonu św. Rafael Guízar Valencia - biskup Veracruz w Meksyku, metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś, a w diecezji świdnickiej - ks. Jarosław Zabłocki, proboszcz parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Dziećmorowicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy