Barbórka w Wałbrzychu. Wiara lekarstwem na ludzkie słabości

Od lat Festiwal Tradycji Górniczych to jedno z największych rodzinnych świąt w mieście. Wspominanie dawnych tradycji związanych z główną profesją mieszkańców to szansa na jej ocalenie.

Pierwsze dni grudnia to dla wałbrzyszan czas celebracji historii, moment zdobywania unikatowej wiedzy, odkrywania przeszłości, ale także świetnej zabawy. Biesiada Szkolna, Szychta Rodzinna czy Wielka Parada Górnicza to tylko niektóre z atrakcji rozbudowywanego każdego roku programu. Ta ostatnia zwykle odbywa się po Mszy św. w Kolegiacie Świętych Aniołów Stróżów, która jest centralnym punktem uroczystości. W tym roku 4 grudnia przewodniczył jej biskup świdnicki Marek Mendyk.

– Górnicy – przy swoich licznych zaletach i słabościach – zawsze odznaczali się wiarą. Z wiarą powierzali siebie i swoją trudną pracę św. Barbarze. To nie przypadek, że zjeżdżającym na dół towarzyszyło pozdrowienie, które górnicy zachowują jako swoisty kod genetyczny. Myślę o pozdrowieniu: "Szczęść Boże!". Górnicy wiedzą, że wiara była i jest tym elementem, który pozwalał pokonać lęk przed zagrożeniami w kopalni – mówił w homilii, porównując ich postawę do biblijnego setnika.

Dziękował przy tym za to, że mimo zamknięcia wałbrzyskich kopalni brać górnicza czyni wszystko, aby pamiętać o trudzie ich niebezpiecznej pracy w kopalniach oraz o tradycjach górniczych, które na wałbrzyskiej ziemi przez całe lata były kultywowane.

– Z uznaniem przyjęliśmy informację, że w 2022 roku Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu – została jednym z Najlepszych Produktów Turystycznych Polski 2022. Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej to wyjątkowy projekt wyłaniający najlepsze produkty turystyczne oraz rekomendujący je turystom z kraju i z zagranicy. Jest stałym elementem promocji atrakcyjnej turystycznie Polski. W doskonale zachowanym kompleksie poprzemysłowym zawiera się wiedza o historii i kulturze górnictwa węglowego na Dolnym Śląsku. W strukturach Starej Kopalni działa m.in. Muzeum Przemysłu i Techniki, gdzie można poznać historię węgla, górnictwa i górników pracujących w skrajnie niebezpiecznych warunkach. W zbiorach muzeum znajdują się maszyny górnicze oraz ich elementy, pamiątki związane z działalnością kopalń wałbrzyskich – zauważył pasterz diecezji świdnickiej.

Przypominał również, że Kościół zawsze stał i chce stać przy górnikach, przy ich rodzinach, także tych, które z powodu różnych katastrof straciły swoich bliskich pod ziemią. Po zakończeniu Mszy św. dał tego dowód, maszerując wraz z miejscowymi duszpasterzami i bracią górniczą w wielkiej paradzie pod symboliczny pomnik.

Dzień wcześniej w kościele św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej z górnikami modlił się biskup senior Ignacy Dec, który również powiedział do zebranych okolicznościowe słowo. – Patrzymy dziś ze szczególną wdzięcznością i z wielkim szacunkiem na naszych górników, którzy przed laty pracowali w podziemiach Wałbrzycha, skąd wydobywali „czarne złoto”, by ludziom było w zimie ciepło w domach, by można było przygotowywać ciepłe posiłki. Górnicy wałbrzyscy zapisali swoją pracą i postawą piękne karty historii tego miasta. Możemy powiedzieć, że są naszą chlubą – mówił biskup senior.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..