Nowy numer 08/2024 Archiwum

Tactus Sonus ze srebrem na prestiżowym konkursie

Debiut na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki im. prof. Józefa Świdra przyniósł chórowi katedralnemu kolejny sukces.

W dniach 8-10 grudnia w Cieszynie świdnicki chór katedralny Tactus Sonus po raz pierwszy w swojej historii wziął udział w VIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki im. Józefa Świdra.

Jury po wysłuchaniu 17 konkursowych prezentacji 12 chórów z Polski, Czech, Słowacji, Łotwy i Malty przyznało nagrody główne. Wśród laureatów znalazł się świdnicki chór, który otrzymał srebrny dyplom (II miejsce) w kategorii „muzyka sakralna”.

„Wśród absolutnie fantastycznych chórów na najwyższym poziomie, otrzymaliśmy srebrny dyplom! Wracamy zmęczeni, ale szczęśliwi, a przede wszystkim "nasłuchani" wspaniałej muzyki i pełni pięknej inspiracji do dalszego śpiewania!” – podkreśla Marta Moneta na profilu grupy w mediach społecznościowych.

Organizatorem Festiwalu jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji, Instytut Sztuk Muzycznych oraz Fundacja Muzyka Bez Granic.

Działający od sierpnia 2018 r. chór Tactus Sonus powstał z połączenia dwóch zespołów. Pierwszym była schola Cantorum Exultet (do 2014 r. znana jako chór Vox Angelicus) działająca od 2009 r. przy parafii św. Józefa w Świdnicy, a od 2012 r. przy świdnickiej katedrze. Drugim natomiast był Chór Społeczny śpiewający w ramach odbywającego się co roku w Świdnicy Festiwalu Bachowskiego. Oba zespoły zaczęły wspólną pracę w sierpniu 2018 r., tworząc duży zespół.

Wspólne występy bardzo szybko, bo już 26 października 2019 r. przyniosły pierwszy sukces - Złote Pasmo w III Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Mikołaja Zieleńskiego w Łowiczu w kategorii chóry mieszane. 13 maja 2023 r. zdobyli również Złote Pasmo oraz dodatkowo wyróżnienie za dobór repertuaru w II Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej „Dona nobis pacem” we Wrocławiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy