Ma temu posłużyć statut, który podpisały działające w diecezji świdnickiej wspólnoty charyzmatyczne.
W 2022 r. został przyjęty przez biskupa świdnickiego Marka Mendyka statut diecezjalny Odnowy w Duchu Świętym. - Jest on wzorowany na statucie wspólnoty na szczeblu ogólnopolskim, który zatwierdziła Konferencja Episkopatu Polski. Ma stanowić przede wszystkim pomoc dla duszpasterzy, którzy zdecydują się w prowadzonych przez siebie parafiach zainicjować taką grupę. W statucie znajdują się m.in. informacje dotyczące struktury wspólnoty, kadencyjności liderów, istniejących diakonii czy charakteru spotkań. Bardzo dokładnie określa też kompetencje konkretnych posług i sposoby ich wyboru. Krótko mówiąc: spisaliśmy stan faktyczny tego, co tworzymy od lat - wyjaśnia Agnieszka Lesiów, koordynatorka Odnowy w diecezji, która wraz z ks. Mateuszem Kuligiem, odpowiedzialnym za wspólnotę z ramienia biskupa, stworzyli dokument.
Przez dwa lata był on oddany w ręce parafialnych wspólnot, by mogły się nie tylko z nim zapoznać, ale i nanieść ewentualne poprawki. - Okazało się, że nie wszystkim spodobał się pomysł formalizowania grupy, co jeszcze bardziej utwierdziło nas w przekonaniu o takiej potrzebie. Dzięki temu bowiem jasno można określić, kto do katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, a w szerszym aspekcie do służby Charis należy, a kto nie. Oczywiście mogą istnieć także inne wspólnoty modlitewne, ale już nie pod szyldem Odnowy. Dzięki temu nie będziemy obarczeni odpowiedzialnością za działania, które nie są zgodne z naszym charyzmatem lub są robione bez naszej wiedzy i zgody. Dodatkowo wspólne podpisanie dokumentu pomaga zdać sobie sprawę, że jesteśmy nie tylko odpowiedzialni za nasze małe grupki, ale także za całą wspólnotę w diecezji, a nawet i w Polsce. Na każdym szczeblu potrzebne są pomoc i współpraca, ale i nowe inicjatywy, którymi możemy się dzielić z innymi, jak formacja dzieci czy Córka Króla - dodaje.
Mówił o tym 24 lutego w Strzegomiu na podpisaniu dokumentu także ks. Kulig. - Odpowiadam za Odnowę w diecezji świdnickiej nie tylko przed biskupem, ale i przed Bogiem. Dlatego chciałbym pewne rzeczy usystematyzować, wziąć odpowiedzialność za te grupy, które są z nami w jedności. Stąd pomysł, by stworzyć statut i zaproponować go tym, którzy chcieliby się włączyć w to dzieło. Nie mogę natomiast odpowiadać za wspólnoty, które chcą iść swoją drogą, nie są z nami w łączności - podkreślał diecezjalny koordynator, wyjaśniając kilka kolejnych punktów statutu.
Przy okazji dzielił się doświadczeniem ogólnopolskiego spotkania Odnowy, na którym mógł przyjrzeć się pracy i strukturze w innych diecezjach. Zapowiadał też utworzenie konkretnych diakonii, które będą odpowiedzialne za organizowanie seminariów, rekolekcji diecezjalnych i innych inicjatyw. - Chcemy wejść w różne dzieła ewangelizacyjne i potrzebujemy do tego ludzi zaufanych, którzy będą chcieli się zaangażować. Sami nie jesteśmy w stanie wszystkiego ogarnąć. Już sam Jezus powołał apostołów, a oni tworzyli wspólnoty, w których rodził się młody Kościół. My też chcemy razem budować Kościół - zaznaczył.
Podpisanie dokumentu zadeklarowali także liderzy kilku innych wspólnot, którzy ze względu na problemy ze zdrowiem i inne przeciwności nie mogli być obecni na spotkaniu.