Pojechali do Krakowa sprawdzić swoją wiedzę liturgiczną

Kilku przedstawicieli służby liturgicznej z diecezji świdnickiej wzięło udział w finale IX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej.

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej odbyła się 13 kwietnia pod hasłem „Jestem z wami! Obecność Chrystusa w Eucharystii”. Stąd też pytania dotyczyły przede wszystkim tematu Najświętszej Ofiary.

– To nie jest dziś zbyt modne, by stawiać wymagania, czytać książki i myśleć systematycznie o prawdach wiary. Wielu wydaje się, że można zachęcić do czegoś młodych tylko wtedy, gdy zaproponuje się im drogę na skróty. Jakie było moje zdumienie, gdy okazało się, że jest inaczej. Przyszliście tutaj, bo chcecie myśleć o chrześcijaństwie i traktować prawdy wiary na poważnie. To jest owoc autentycznej odnowy Kościoła, o której pisał kard. Ratzinger – mówił do zebranych ks. Szymon Kapłon, pomysłodawca i organizator OKWL.

Zachęcał przy tym uczestników, by ten dzień przeżyli przede wszystkim jako spotkanie. Miały w tym pomóc kolejne punkty programu takie jak gra terenowa prowadzona przez kleryków, wspólny posiłek czy prezentacja Dawida Makowskiego z projektu „Z pasji do liturgii”.

– Też byłem na waszym miejscu. To była pierwsza edycja ogólnopolska konkursu, w przeddzień pandemii. Nie wygrałem, nie byłem nawet w pierwszej dziesiątce. Zająłem 16. miejsce. Gdy wróciłem do Zielonej Góry, uświadomiłem sobie, że to miejsce było ważne, dlatego że nie było nikogo innego z mojej diecezji. Pomyślałem, że przecież czymś się wyróżniłem – wspominał.

Z podobnym nastawieniem mogło śmiało wrócić do swoich domów sześciu przedstawicieli diecezji świdnickiej: Patryk Balasa i Benedykt Milczarek z Kłodzka, Dawid Olszewski ze Starego Wielisławia, Patryk Gaładyn ze Świdnicy, Szymon Janas z SP w Witoszowie Dolnym i Mateusz Łata z Ząbkowic Śląskich. Bo choć nie znaleźli się w pierwszej dziesiątce, ich wiedza pozwoliła zająć im wysokie pozycje wśród 343 uczestników. W przygotowaniach i dotarciu na miejsce pomogli im opiekunowie: ks. Paweł Nowotyński z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku, ks. Tomasz Spyrka z Witoszowa i katechetka Aneta Klinke-Osadnik z LO w Ząbkowicach Śl. Z niektórymi uczestnikami do Krakowa pojechali także rodzice.

Nagrody i wyróżnienia były przydzielane w dwóch kategoriach wiekowych. Wśród starszych na podium znaleźli się: I miejsce – Piotr Tryhuk (diec. krakowska), II miejsce – Robert Sikora (diec. krakowska), III miejsce – Jakub Bylina  (diec. lubelska). W grupie młodszej natomiast triumfowali: I miejsce – Tadeusz Przybycień (diec. rzeszowska), II miejsce – Jan Wierzbicki (diec. elbląska), III miejsce – Wincenty Supronowicz  (diec. białostocka).

« 1 »