Jaworzyna Śl. W sobotę poświęcenie Pomnika Dziecka Utraconego

Pięć lat starań o stworzenie miejsca, gdzie rodzice po stracie dziecka będą mogli uczcić jego pamięć, to nie tylko czas zbiórki funduszy, ale również uświadamiania społeczeństwa na ten temat.

W najbliższą sobotę, 25 maja o godz. 15, na cmentarzu komunalnym w Jaworzynie Śl. zostanie odsłonięty i poświęcony Pomnik Dziecka Utraconego - miejsce pamięci i modlitwy za dzieci, które zmarły w wyniku poronienia lub zaraz po narodzeniu. Przez pięć lat grupa osób zgromadzona w komitecie, chcąc pomóc rodzicom i rodzinom w przeżywaniu straty, zbierała fundusze na ten cel. 

- Głównym  celem budowy była pomoc tym, którzy przeżyli tak wielką tragedię jak śmierć własnego dziecka, a z różnych przyczyn nie mogli go pochować. To miejsce ma być widocznym znakiem ich tęsknoty za utraconym, często niepoznanym, nieutulonym dzieckiem, a czasem nawet jedyną pamiątką - wyjaśnia Dorota zaangażowana w zbiórkę.

Podkreśla, że stworzenie takiej przestrzeni daje możliwość do wspomnień, modlitwy, złożenia kwiatów czy zapalenia znicza. Dodaje, że również pod kątem terapeutycznym takie miejsce pozwala przeżyć kolejne etapy żałoby i podejmować próby pogodzenia się z tym doświadczeniem.

Pięć lat działalności Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Dziecka Utraconego w Jaworzynie Śl. to nie tylko zbieranie pieniędzy, ale także działania informacyjnie. 

- To był nasz drugi cel. Chcieliśmy poruszać temat straty dziecka i pomocy rodzicom i rodzinom w przestrzeni publicznej. Bo choć temat trudny i bolesny, niestety powszechny. Nie każdy wie, co zrobić w sytuacji poronienia, jakie są możliwości pochówku czy prawa (np. do urlopu macierzyńskiego czy zasiłku pogrzebowego). Dzięki wsparciu ogólnopolskiego portalu poronilam.pl udało się dotrzeć do ogromnej liczny osób z ulotkami informacyjnymi. Organizowaliśmy również cyklicznie Msze św. w intencji rodziców i rodziny po stracie otaczając ich modlitwą - mówi Joanna z komitetu.

Również 25 maja, zaraz po odsłonięciu pomnika, organizatorzy zaplanowali wydarzenia towarzyszące. O godz. 15.30 na sali sportowej szkoły podstawowej przy ul. Mickiewicza odbędzie się prelekcja Anety Rams - terapeutki NEST nt. pomocy osobom w żałobie, a także wystawa fotograficzna “NieUtraceni” tarnowskiej Fundacji Opes139, która w symboliczny sposób ukazuje tęsknotę i miłość osób za swoimi straconymi dziećmi. Ostatnim punktem wydarzenia będzie Msza św. o 17.30 w kościele parafialnym pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka w intencji cierpiących po stracie i wszystkich darczyńców pomnika. Oprawę muzyczną przygotuje dr Maciej Bator wraz z Zespołem Wokalnym “A capriccio” z Sobótki pod dyrekcją Natalii Magnuckiej.

Jaworzyna Śl. W sobotę poświęcenie Pomnika Dziecka Utraconego

« 1 »