Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych: Zmiany MEN godzą w prawa rodziców i uczniów

Apelują do rodziców i ludzi dobrej woli o wysyłanie sprzeciwu do MEN. Obecni na konferencji w Stegnach pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala, Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP wystosowali oświadczenie, które ma być odczytane w kościołach diecezji świdnickiej 26 maja i 2 czerwca.

Główne zarzuty wobec planowanych zmian to łączenie uczniów z różnych klas i poziomów w duże grupy na lekcjach religii, niewliczanie od 2024 r. oceny z religii do średniej ocen, umieszczanie lekcji religii tylko na początku lub końcu zajęć, plany zmniejszenia liczby lekcji religii do 1 tygodniowo oraz brak wymaganego prawem dialogu i porozumienia MEN ze stroną kościelną w sprawie zmian.

Ich zdaniem działania te układają się w pakiet zmian, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii. "Mimo, iż Ministerstwo nie deklaruje oficjalnego wycofania nauczania religii ze szkół, to jednak podejmowane kroki wskazują jednoznacznie na wyeliminowanie religii ze szkoły" - podkreślają dyrektorzy.

Zaznaczają, że wszelkie zmiany powinny dokonywać się zgodnie z obowiązującym prawem, na drodze wzajemnego dialogu i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi. „Jedynie na drodze dialogu i współpracy można właściwie troszczyć się o rozwój młodych pokoleń Polek i Polaków” – czytamy w oświadczeniu. Dyrektorzy sprzeciwiają się m.in. zwiększaniu grup poprzez łączenie uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych, co ich zdaniem narusza prawa ucznia, godność dziecka oraz krzywdzi je w procesie edukacji.

Kolejnym punktem sprzeciwu jest decyzja Ministerstwa, że od 1 września 2024 r. ocena z religii nie będzie wliczana do średniej ocen. „W sposób rażący godzi to w podstawowe zasady dydaktyczne. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego jego wysiłek na lekcjach religii nie jest doceniony w ten sam sposób, jak w przypadku innych przedmiotów" – argumentują dyrektorzy. Krytykują też plany umieszczania lekcji religii jedynie na początku i na końcu zajęć, co ich zdaniem jest "kolejną formą dyskryminacji, segregacji i nietolerancji wobec osób wierzących".

W oświadczeniu podkreśla się, że nauczyciele religii aktywnie uczestniczą w realizacji szkolnych programów profilaktyczno-wychowawczych. "Uczą miłości bliźniego, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, dialogu, tolerancji, szacunku, kształtują postawy społeczne. Kształtują postawy proekologiczne, społeczne, dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego" - wyliczają. Zaznaczają też, że organizacja lekcji religii w szkole jest wypełnieniem konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania i nauczania religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami.

"Osoby odpowiedzialne za katechizację i szkolne nauczanie religii w Polsce proszą Rodziców i wszystkich ludzi dobrej woli o aktywne włączenie się w obronę obecności lekcji religii w polskiej szkole. Wysyłajmy do Ministerstwa nasz sprzeciw w tej sprawie na adres: kancelaria@men.gov.pl" - apelują dyrektorzy wydziałów katechetycznych.

Pełen tekst oświadczenia dostępny na stronie diecezji świdnickiej. Na polecenie biskupa świdnickiego Marka Mendyka oświadczenie ma być odczytane w niedzielę 26 maja i 2 czerwca na zakończenie Mszy św.

« 1 »