W katedrze świdnickiej trzech diakonów przyjęło z rąk bp. Marka Mendyka sakrament święceń w stopniu prezbiteratu.
Księża Mateusz Bandura z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kłodzku, Ireneusz Cymborski z parafii Bożego Ciała w Międzylesiu oraz Janusz Małysiak z parafii św. Mikołaja w Rychwałdzie (diecezja bielsko-żywiecka) to nowi prezbiterzy wyświęceni dzisiaj dla diecezji świdnickiej. Już jutro staną przy ołtarzu w swoich rodzinnych parafiach, aby pierwszy raz w życiu sprawować Eucharystię. Jakie hasło znalazło się na ich obrazkach prymicyjnych?
Ks. Mateusz Bandura.
Bóg jest miłością.
- Wielokrotnie Pan pokazał mi w życiu właśnie to, jak bardzo kocha człowieka. Te słowa dotarły do mnie mocniej przy pisaniu pracy magisterskiej na temat cierpienia, gdy czytałem Ratzingera. Wydaje mi się też, że często zapominamy tę prawdę, że Bóg jest miłością i wystarczą proste gesty, aby pokazać innym Pana Boga. Moim drugim hasłem są słowa Psalmu 23: „Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną”. Wielokrotnie, kiedy byłem w trudnych sytuacjach, które wydawały się beznadziejne, Pan pokazywał mi drogę i światło. Te dwa hasła dodawały mi otuchy i prowadziły mnie, aby się nie poddawać.
Ks. Ireneusz Cymborski.
W Tobie, Panie zaufałem, nie zawstydzę się na wieki.
- Wybrałem to hasło, ponieważ zawsze czy to podczas śpiewania pieśni Te Deum, czy to zapoznając się z jej tekstem, mocno mnie poruszały te słowa. Przypominają mi, że jeśli uwierzę w Boga i Mu zaufam, to nie ma takiej opcji, żebym się na Nim zawiódł. To hasło jest dla mnie uniwersalne. Niezależnie, co będzie się działo w moim życiu, kiedy je sobie przypomnę, będę wiedział, że Bóg jest i z Nim mogę przejść przez każdą sytuację.
Ks. Janusz Małysiak.
Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny, święte jest imię Jego.
- Te słowa wpisują się w moją pobożność Maryjną. Pochodzę ze znanego sanktuarium Maryjnego i ta duchowość jest mi bliska. Drugim moim hasłem jest cytat z książki sługi Bożego Fultona Sheena: "Jeżeli znasz Chrystusa, nie liczy się, że nie znasz niczego poza Nim". Dalej jest napisane, że „jeśli znasz wszystko, a nie znasz Chrystusa, to tak naprawdę nie znasz niczego". To zdanie dobrze współgra ze słowami Jezusa, który mówi, że jaką korzyść dla człowieka, jeśli wszystko zdobędzie, a na swojej duszy stratę poniesie. Chrystus jest jedynym sensem życia i to w Nim trzeba wzrastać, odczytywać swoje życie i powołanie.