Rok przemian

Minął rok od inauguracji I Synodu Diecezji Świdnickiej. Synodalne zespoły parafialne, komisje oraz podkomisje przez ostatnie 12 miesięcy analizowały wyzwania stojące przed diecezją.

kg

|

GOSC.PL

dodane 18.05.2025 10:24

Rocznica inauguracji I Synodu Diecezji Świdnickiej jest okazją do podsumowania działań, które miały pogłębić rozumienie Kościoła jako wspólnoty oraz wzmocnić ewangelizacyjną misję diecezji.

Ks. Marek Korgul, sekretarz generalny synodu, jest przekonany, że synodalny proces nie tylko angażuje różnorodne grupy wiernych, ale także stwarza przestrzeń do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na aktualne wyzwania Kościoła. - Synod, poprzez systematyczną pracę komisji i zespołów parafialnych, umożliwia zarówno formację, jak i praktyczną wymianę doświadczeń. Podejmowany był głównie temat Kościoła jako wspólnoty ludu Bożego oraz ewangelizacji jako podstawowej funkcji zleconej Kościołowi przez Chrystusa - tłumaczy ks. Korgul.

W ciągu ostatniego roku w parafiach diecezji powstały liczne zespoły synodalne, które pod przewodnictwem proboszczów aktywnie włączyły się w prace nad tematami kluczowymi dla lokalnej wspólnoty. - Od maja ubiegłego roku synod nabierał rozpędu - w parafiach powstawały zespoły synodalne powoływane przez księży proboszczów, komisje pracowały według ustalonego harmonogramu. Prace te miały za zadanie nie tylko teoretyczną analizę, ale również praktyczne wdrażanie nowych rozwiązań w codziennym życiu parafii - dodaje.

Znaczącą rolę w synodalnych działaniach odegrały komisje tematyczne: "ja-chrześcijanin", "parafia", "rodzina" czy "wspólnoty". - Zagadnienia te analizują ze swojego punktu widzenia komisje i podkomisje. Pracują one nad jednym tematem przez dwa miesiące, zarówno podczas wspólnych spotkań, jak i w ramach pracy własnej pomiędzy spotkaniami, np. w domach. Dzięki temu możliwe jest pogłębione spojrzenie na wybrane tematy oraz wypracowanie konkretnych propozycji działań - tłumaczy ks. Korgul.

Ważnym elementem synodalnej drogi są spotkania formacyjne i szkoleniowe, które pozwalają uczestnikom lepiej zrozumieć, jak dzielić się słowem Bożym i jak efektywnie współpracować w grupie. - W marcu odbyły się trzy spotkania dla członków parafialnych zespołów synodalnych. Miały one część formacyjną i szkoleniową. Uczestnicy spotkań mogli się dowiedzieć, jak należy dzielić się słowem Bożym w grupie i jak powinny wyglądać robocze spotkania zespołów - opowiada organizator wydarzenia.

Nieodłącznym aspektem synodalnych działań pozostają modlitwa w intencji dobrych owoców synodu oraz otwartość na nowe inicjatywy. - Mamy nadzieję, że przez cały czas w diecezji trwa modlitwa w intencji synodu o jego owoce w postaci m.in. duszpasterskiego odnowienia parafii. Dobrze by było, gdyby we wspólnotach parafialnych wybrzmiewał hymn synodalny jako modlitwa, a także rozpoznawalny znak synodu. Powinno być widać, że diecezja żyje synodem - zauważa ks. Korgul.

Kluczowe dla dalszego rozwoju synodalnych inicjatyw jest zaangażowanie wiernych, którzy w dalszym ciągu mogą zgłaszać gotowość do podjęcia prac synodalnych. - Oczywiście w każdym czasie mogą dołączyć do prac synodalnych te parafie, w których z różnych względów (np. powodzi) nie udało się powołać zespołu synodalnego. Owoce synodu będą bowiem tym większe, im więcej osób zaangażuje się w jego prace. Tylko szerokie uczestnictwo wiernych pozwoli w pełni wykorzystać potencjał synodalnej drogi - podsumowuje sekretarz generalny synodu.

1 / 1