Białorusini w Zagórzu

xrt

publikacja 19.08.2012 16:05

Dzieci i młodzież z diecezji pińskiej odpoczywają z polskimi harcerzami. W sobotę rozegrali wspólnie mecz piłki nożnej. Wygrali "nasi"

Halina, Hanna i Weronika z Peliszcza Halina, Hanna i Weronika z Peliszcza
Halina i Hanna pięć lat temu były uczestniczkami kolonii, dzisiaj opiekują się dziećmi
fot. Roman Tomaszczuk

To już trzecia grupa kolonijna z Białorusi odpoczywa w Zagórzu Śląskim, w ośrodku rekolekcyjno-wypoczynkowym Caritas Diecezji Świdnickiej. Tym razem dzieci pochodzą z wiosek: Pilice, Lisnaja, Czernawczyce, Peliszcze, Żłobin, Kalinkowice, Kobryń, Guta i z Brześcia. – Jest nas tu prawie pięćdziesięcioro – mówi Hanna, która pięć lat temu była w Zagórzu na kolonii jako uczestniczka, a w tym roku przyjechała tu już jako opiekunka. – Mszę św. odprawił dzisiaj dla nas ks. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas, z którym znamy się także dlatego, że zwiedzając Świdnicę, mogliśmy spotkać się z nim w kościele pw. Świętego Krzyża – dodaje.

Grupa Białorusinów przebywa w Zagórzu na zaproszenie diecezjalnej Caritas. W poniedziałek uczestnicy mają zwiedzić Podziemne Miasto w Walimiu i bawić się w parku linowym w Jedlinie-Zdroju. We wtorek będzie okazja zobaczyć Błędne Skały, Kudowę-Zdrój i Wambierzyce. W czwartek wszyscy pojadą do Wrocławia a w piątek do Książa i na basen do Świebodzic. – Jesteśmy w Zagórzu do 28 lipca, potem wracamy i zaczynamy tęsknić za Polską – uśmiecha się Halina z Peliszcza.