Apostołowie strzegą miasta

xrt

publikacja 16.09.2012 22:57

Abp Francesco Pio Tamburrino z Rzymu, honorowy obywatel Strzegomia, odczytał dekret potwierdzający, że Książęta Kościoła, patronujący bazylice strzegomskiej, są także patronami całego miasta.

Arcybiskup Francesco Pio Tamburrino Arcybiskup Francesco Pio Tamburrino
Hierarcha jest pod mocnym wrażeniem honorów jakie spotkały go w Strzegomiu
ks. roman tomaszczuk/gn

Uroczysta Msza św, transmitowana przez Telewizję Polonia, czcigodny gość z Rzymu, trzydniowe święto z wyśmienitym "Santo Subito" Piotra Rubika, a wreszcie Diecezjalne Dożynki - wszystko to tylko po to, by naprawdę poczuć wyjątkowość chwili. Oto w 770-letniej historii miasta wreszcie Stolica Apostolska potwierdziła, że ma ono w osobach św. Piotra i św. Pawła szczególnych orędowników u Boga. 

Stosowny dekret, odczytał bp Ignacy Dec oraz abp Francesco Pio Tamburrino - tekst został przyjęty owacją zebranych wiernych

Dekret nadający patronat miastu Strzegom
Tekst odczytany przez bp. Deca i abp. Tamburrino
xrt

Po zakończonej Mszy św. odświętny dożynkowy korowód przeszedł do Rynku, gdzie przy doskonałej pogodzie kilka tysięcy ludzi korzystało z wielu atrakcji: stoisk z produktami ekologicznymi, występów zespołów ludowych, pokazu sprzętu rolniczego czy z licznych miejsc zabawy dla dzieci.

Oto jak przedstawił watykańskiego gościa bp Ignacy Dec

Ks. Abp Francesco Pio Tamburrino, metropolita Foggia-Bovino jest postacią, która na stałe wpisała się w historię Strzegomia, a szczególnie tej bazyliki mniejszej. W dniu 23 stycznia 2002 r. to on własnoręcznie, wraz z Kard. Medina-Estévezem, podpisał dekret, który podnosił tutejszy kościół parafialny p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła do godności bazyliki mniejszej.

Abp Tamburrino urodził się w Oppido Lucano w 6 stycznia 1939 r., a mając zaledwie 11 lat, przekroczył próg starego opactwa benedyktyńskiego w Praglii, gdzie kształcił się w szkole gimnazjalnej. W wieku 15 lat, w roku 1954, wstąpił do nowicjatu benedyktynów i rok później złożył pierwsze śluby w zakonie św. Benedykta. Studia filozoficzne i teologiczne uwieńczył w Rzymie, w Ateneum Św. Anzelma, gdzie w 1962 r. zdobył stopień licencjata teologii, specjalizując się w dziedzinie liturgii wschodnich. 29 sierpnia 1965 r. przyjął święcenia prezbiteratu i już jako kapłan pracował w klasztorze benedyktyńskim w Wenecji, gdzie w Centrum Powołań ściśle współpracował z patriarchą abpem Albino Lucianim (późniejszym papieżem Janem Pawłem I). Ojciec Tamburrino zgłębiał naukowo tajniki liturgii wschodnich, w roku 1981 uzyskał doktorat teologii na Ateneum Św. Anzelma w Rzymie, gdzie został następnie wykładowcą, a także zastępcą przeora Międzynarodowego Kolegium Benedyktynów w Rzymie. Jego zalety duchowe oraz intelektualne oraz szacunek, jakim był zawsze otaczany w środowisku monastycznym, doprowadziły do wybrania go opatem w opactwie Montevergine niedaleko Neapolu (1991 r.), zaś w 1998 r. do nominacji na biskupa sąsiedniej diecezji Teggiano-Policastro (konsekracja 25 marca 1998) r. Niedługo potem, 27 kwietnia 1999 r. otrzymał nominację na Arcybiskupa Sekretarza Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Rzymie, gdzie pracował do roku 2003. W czasie jego posługi w tej dykasterii watykańskiej, tutejszy kościół w Strzegomiu otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Następnie Abp Francesco Pio Tamburrino został w roku 2003 mianowany arcybiskupem metropolitą Foggia-Bovino na południu Włoch (w granicach tej metropolii znajduje się m.in. sławne sanktuarium św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo).

Ks. Arcybiskup zawsze fascynował się tradycją monastyczną, duchowością i sztuką Kościoła Wschodniego, z którym Polska od zawsze była w bliskiej styczności kulturowej i geograficznej. Podczas swojej pierwszej wizyty w Polsce w roku 2002, w sposób szczególny ujęła go swoim pięknem świątynia strzegomska oraz kultura i tradycje religijne Polaków żyjących na tym terenie, co sprawiło, że osobiście zaangażował się w rozsławienie bazyliki strzegomskiej oraz wiernych i mieszkańców tego miasta.