Jezuici i barok w Świdnicy

Roman Tomaszczuk

publikacja 20.09.2012 01:00

Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza na promocję książki dr. Dariusza Galewskiego pt. "Jezuici wobec tradycji średniowiecznej".

Jezuici i barok w Świdnicy Barok w katedrze i w wielu innych kościołach diecezji jest po prostu zachwycający ks. roman tomaszczuk/gn

Pomiędzy Wrocławiem a Pragą. Barokizacja kościoła św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy to tytuł spotkania, które organizuje 27 września o 18.00 Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

Pretekstem do rozmowy o barokizacji, która stała się potężnym narzędziem kontrreformacji, daje opublikowanie książki dr. Dariusza Galewskiego pt. "Jezuici wobec tradycji średniowiecznej. Barokizacje kościołów w Kłodzku, Świdnicy, Jeleniej Górze i Żaganiu", wydanej w tym roku przez krakowskie wydawnictwo naukowe Universitas w prestiżowej serii Ars vetus et nova.

Zagadnienie modernizacji kościołów średniowiecznych w Europie jest stosunkowo nowym problemem badawczym dla historyków sztuki i architektury, dlatego nie doczekało się jeszcze precyzyjnej definicji. Pomimo to można przyjąć, że terminem “barokizacja” określa się proces wprowadzenia nowego wystroju i wyposażenia do średniowiecznych świątyń, charakterystyczny dla sztuki XVII i pierwszej połowy XVIII w.

Pionierskie rozwiązania tego typu miały miejsce jeszcze w końcu XVI w. we Włoszech, skąd rozprzestrzeniły się w innych krajach katolickich, obejmując szeroki krąg świątyń biskupich, parafialnych i zakonnych. Proces ten związany był bardzo mocno z powrotem Kościoła katolickiego do Tradycji, na co zwrócił uwagę Sobór Trydencki. Omówiona w książce grupa świątyń jezuickich, a zwłaszcza kościoły w Kłodzku i Świdnicy, stanowi reprezentatywny przykład barokizacji zrealizowanych na wysokim poziomie artystycznym, z poszanowaniem gotyckiej architektury. Ten właśnie aspekt modernizacji kościoła parafialnego, a od niedawna katedry w Świdnicy, będzie szczególnie podkreślony przez prelegenta.

Spotkanie z dr. D. Galewskim rozpocznie odbędzie się w Muzeum Dawnego Kupiectwa. Podczas promocji będzie można zakupić książkę "Jezuici wobec tradycji średniowiecznej. Barokizacje kościołów w Kłodzku, Świdnicy, Jeleniej Górze i Żaganiu".