100-lecie kościoła

Mirosław Jarosz

publikacja 22.10.2012 17:29

21 października odbyły się uroczystości jubileuszu setnej rocznicy poświęcenia kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu.

100-lecie kościoła Centralnym elementem jubileuszu była uroczysta Eucharystia Mirosław Jarosz/GN

Do tego wyjątkowego wydarzenia wspólnota parafialna przygotowywała się już od kilku lat. Świątynia została odnowiona. Zrobiono nowy dach, instalacje elektryczną i oświetlenie. Wyremontowano wnętrze kościoła i zakrystii, renowacji poddano także ławki. Wszystkie kosztowne prace stały się możliwe dzięki finansowemu wsparciu parafian. – Przedsięwzięcia te są świadectwem naszej wiary nie tylko dla ludzi nam współcześnie żyjących, ale także dla przyszłych pokoleń – tłumaczy proboszcz ks. Krzysztof Moszumański. – Nasz jubileusz pragniemy przeżyć przede wszystkim jako wielkie dziękczynienie składane Bogu i ludziom. Dlatego do uroczystości przygotowywaliśmy się również duchowo.

Świętowanie zaczęto już 14 października, kiedy to na placu przy kościele odbył się piknik rodzinny. W atmosferze rodzinnego święta m.in. było można wspólnie skosztować domowego jedzenia i ciast. Uzyskany dochód przy tej okazji został przeznaczony na prace remontowe w kościele. Tego samego dnia odbył się koncert pieśni sakralnych i patriotycznych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”.

Od 18 do 20 października odbyły się rekolekcje maryjne, które poprowadził ks. Krzysztof Czapla SAC, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem-Krzeptówkach. Centralnym wydarzeniem uroczystości jubileuszowych była Msza św. dziękczynna, odprawiona 21 października pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca. Uczestniczyli w niej także kapłani, którzy pracowali w jubileuszowej parafii oraz stąd pochodzący.

W trakcie homilii bp Ignacy przybliżył znaczenie i symbolikę świątyni. To w niej doświadczamy szczególnych spotkań z Bogiem.

Biskup Ignacy wskazał, że świadomość wielkiej wartości, jaką mają świątynie, powinniśmy przekazać młodemu pokoleniu, pomimo wielkich ataków, jakie nieustannie są kierowane w stronę Kościoła.

Na zakończenie uroczystości bp Ignacy Dec wręczył najbardziej zasłużonym parafianom pierścienie św. Stanisława.