Duma miasta

xrt

publikacja 16.11.2012 18:13

17 listopada pierwsi zwiedzający będą mogli przekonać się, ile uroku ma w sobie wieża, którą odbudowano po 45 latach od katastrofy budowlanej.

Duma miasta Dopiero iluminacja wieży wydobywa z niej wszystkie walory architektoniczne. roman tomaszczuk/gn

17 listopada pierwsi zwiedzający wjadą lub wejdą na platformę widokową, kryjącą się za cyferblatem ratuszowego zegara. Dzisiaj zapraszamy do przyjrzenia się temu, co niekoniecznie można będzie oglądać w trakcie zwykłego zwiedzania obiektu. Serwerownia, zabezpieczenia przeciwpożarowe, monitoring – dziennikarzy po tych wszystkich zakamarkach oprowadzali wiceprezydenci miasta: Waldemar Skórski i Ireneusz Pałac.

Zainteresowanie wieżą jest ogromne. Od poniedziałku wydano ponad 7 tysięcy wejściówek. Oznacza to, że najbliższe terminy weekendowego zwiedzania są wolne dopiero w marcu.

Jak zapewnia Rafał Ząbczyk, dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej, instytucji odpowiadającej za udostępnienie wieży, przez co najmniej kilka miesięcy zwiedzanie będzie darmowe. Wieża będzie czynna od wtorku do niedzieli od 9.00 do 20.00. Do 10.30 to czas zarezerwowany dla grup zorganizowanych. Latem czas zwiedzania zostanie wydłużony do 22.00. Kolejni chętni bezpłatne wejściówki mogą otrzymać w Informacji Turystycznej w Rynku. Wieża ma już także swoją stronę: www.wieza.swidnica.pl

17 listopada po raz pierwszy można było podziwiać iluminację wieży. Dopiero teraz można się przekonać, że świdnicki rynek jest najpiękniejszym takim obiektem w regionie. 

Wieża ratuszowa w liczbach:

• 2010-2012 r. – odbudowa wieży ratuszowej

• 1967 r. – katastrofa budowlana wieży ratuszowej

• 674 m2 – to powierzchnia użytkowa wieży

• 175 m2 – to powierzchnia zabudowy

• 38 m – to najwyższy element wieży dostępny dla zwiedzających

• 57,66 m – wysokość wieży do szczytu iglicy;

• ok. 10 m – długości pali, na których posadowiona jest wieża;