Z Jego dłonią w swojej

xrt

publikacja 11.02.2013 23:30

Kiedy kończyła się Msza św. za chorych, tylko chwila oddzielała wiernych od ogłoszenia decyzji papieża o złożeniu urzędu.

Z Jego dłonią w swojej Biskup udzielił sakramentu namaszczenia chorych kilkudziesięciu wiernym ks. roman tomaszczuk/gn

11 lutego bp Ignacy Dec przewodniczył uroczystej Mszy świętej w katedrze świdnickiej z okazji XXI Światowego Dnia Chorego. W świątyni katedralnej zebrało się kilkuset wiernych, przede wszystkich chorych, którzy przybyli sami bądź ze swymi opiekunami, by zaczerpnąć siły do życia w cierpieniu i bólu. Przyszli po pocieszenie i umocnienie. Otrzymali to, na czym im zależało. – Cierpienie prowadzi do Chrystusa, gdyż tak jak on dźwigacie Krzyż – powiedział do chorych bp Dec. – Jesteście prawdziwym skarbem Kościoła. Dziękuję za waszą ofiarę cierpienia i modlitwę – dodał.

Mówił też o tym, że mrok choroby nie jest ostateczny. Zwycięzcą jest bowiem Chrystus, który może i chce przeprowadzić każdego człowieka do światła pokoju, radości i chwały. – Chrystus może sprawić, że z cierpienia i bólu będzie rodzić się dobro – zapewniał biskup i radził:

Poza tym hierarcha podzielił się z wiernymi wnioskami z własnego doświadczenia choroby i bólu. Ujął to w dwóch zasadach:

Drugą zasadą pozostawioną chorym jest prawda o tym, że "obietnica nieba jest pewna. Jezus zapewniał uczniów, że idą do domu lepszego niż ten, w którym są na ziemi. Niezależnie od tego, jak ciężka była ich sytuacja, uczniowie mocno wierzyli, że to, co najlepsze, jeszcze jest przed nimi. Skupiali swoją uwagę na sensie i celu swojego życia, a nie na bólu, którego nieuchronnie doświadczali. Dlatego i my pamiętajmy, że naszym cichym cierpieniem torujemy sobie drogę do nieba". 

Do katedry świdnickiej przybyli duszpasterze z miasta biskupiego oraz ponad 500 chorych. Liczne grono uczestników liturgii stanowili niepełnosprawni uczniowie szkoły specjalnej.

Po tym, gdy agencje doniosły o decyzji Benedykta XVI o zakończeniu pontyfikatu 28 lutego, wielu chorych zauważyło związek między dniem ogłoszenia woli abdykacji a jej motywami. – To symboliczne wydarzenie – komentowano. – W Światowym Dniu Chorego papież nie tylko przez swoje współczucie, ale i postawę stanął po naszej stronie, ustawił się w tym samym szeregu, co my: ludzie emerytury, renty, marginesu życia, odstawieni na boczny tor przez schorzenia i zniedołężnienie wieku. To nie była przypadkowa data – zapewniała Genowefa Kaczorowska w mejlu przesłanym do redakcji.

Na mocy dekretu biskupa świdnickiego z 11 października 2012 r. z racji trwającego Roku Wiary 11 lutego można było uzyskać odpust zupełny za uczestnictwo w Eucharystii połączone z odmówieniem wyznania wiary.