Sąd Biskupi

xrt

publikacja 28.03.2013 15:50

Msza Krzyżma jest okazją do ogłoszenia nowych nominacji biskupich. Ale to nie wszystko. 28 marca bp Ignacy Dec wręczył też odznaczenia diecezjalne księżom wyróżniającym się w pracy duszpasterskiej i dla diecezji.

Sąd Biskupi Msza Krzyżma – procesja z olejami ks. Roman Tomaszczuk/GN

W wielkoczwartkowy poranek bp Ignacy Dec przewodniczył Mszy Krzyżma. W słowie skierowanym do księży odniósł się do listu, jaki od kilku lat piszą do kapłanów polscy biskupi. Idąc jego tropem, biskup podkreślał, że Rok Wiary domaga się od każdego księdza podjęcia dzieła nawrócenia, które wyrażać się powinno w odnowieniu łaski święceń i wysiłku pracy nad swoją słabością. Biskup zachęcał także swoich księży do adoracji i postawy uniżenia, do wierności w modlitwie i wyraźnego świadectwa życia kapłańskiego. – Ostatecznie idzie bowiem o zjednoczenie z Chrystusem – podkreślał.

W związku z rozwojem diecezji najważniejszym dekretem odczytanym 28 marca jest ten powołujący do istnienia Sąd Biskupi, który jest trybunałem pierwszej instancji dla wszystkich spraw Diecezji Świdnickiej. – Ponieważ wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, także w Kościele, niestety, mogą zdarzać się błędy i naruszenia uprawnień – wyjaśnia ks. Arkadiusz Chwastyk, oficjał sądu. – Pierwszym sędzią w diecezji jest biskup, który ma czuwać nad sprawiedliwością i rozstrzygać spory. Sąd kościelny to zespół osób, które w imieniu biskupa wypełniają to trudne i delikatne zadanie. Dotąd sprawy z terenu diecezji świdnickiej były prowadzone przed sąd w Legnicy. Już od 10 kwietnia wszystkie sprawy związane z badaniem ważności zawartych małżeństw, czy też sprawy dotyczące różnych sporów i naruszeń będą mogły być rozpoczynane i rozpatrywane w stolicy diecezji. Z pewnością będzie to znaczne ułatwienie dla stron i świadków zamieszkałych w diecezji świdnickiej. Sąd będzie czynny także w niektóre soboty i popołudnia, tak, by praca zawodowa nie była przeszkodą w dostępie do sprawiedliwości – mówi.

Oficjała wspiera jedenaście innych osób, głównie księży, którzy pełnią rolę: sędziów (ks. Włodzimierz Binkowski, o. Jerzy Kwiatkowski, ks. Józef Strugarek, ks. Grzegorz Ławniczak, ks. Tadeusz Dąbski i ks. Tadeusz Żurek), obrońców węzła (ks. Paweł Bednarski, ks. Edward Dzik), rzecznika sprawiedliwości (ks. Jarosław Żmuda), notariusza (Łukasz Kołodziej) i adwokata (Ernest Bodura).

Poza tym biskup zdecydował, że ks. Romuald Brudnowski zastąpi na urzędzie dziekańskim dekanatu Kudowa-Zdrój ks. Jana Szetelnickiego.

Natomiast kanonikami honorowymi wałbrzyskiej kapituły kolegiackiej zostali księża: Andrzej Walerowski, Andrzej Walów i Józef Siemasz, a kanonikiem gremialnym – ks. Bogdan Wolniewicz. Poszerzył się także skład kapituły katedralnej. Księża: Zbigniew Wolanin, Jan Gargasewicz i Radosław Kisiel zostali kanonikami gremialnymi ,a ks. Wiesław Rusin kanonikiem honorowym. Dziekanem kapituły został mianowany ks. Piotr Śliwka.

Biskup pamiętał także o innych kapłanach. W sumie wyróżnił ośmiu godnością „Ekspositori Canonicalis” (byli to ks. Paweł Szajner, ks. Marek Mielczarek, ks. Krzysztof Adamski, ks. Paweł Bednarski, ks. Włodzimierz Binkowski, ks. Zbigniew Chromy, ks. Krzysztof Iwaniszyn, ks. Łukasz Ziemski)  oraz kolejnych siedmiu przywilejem noszenia rokiety i mantoletu (ks. Grzegorz Ławniczak, ks. Daniel Szymanik, ks. Tomasz Czubak, ks. Marcin Gęsikowski, ks. Arkadiusz Chwastyk, ks. Krzysztof Ora, ks. Dominik Ostrowski) .