Biało-czerwoni

publikacja 02.05.2013 13:10

Nowoczesny patriotyzm – domaga się nie tylko uczciwej historii, szacunku dla dziedzictwa, ale i przeżyciowych form budowania poczucia narodowej tożsamości.

Biało-czerwoni Pomysłów na promocję barw narodowych nie brakuje. ks. Roman Tomaszczuk /GN

Biżuteria w kolorach narodowych, makijaż, wstążki wplecione we włosy, wymalowane twarze, flagi i sztandary – wszystko po to, żeby ucieszyć się z tego, że jest się Polakiem. W wielu miejscach diecezji odbywają się pikniki, festyny, warsztaty i koncerty promujące barwy narodowe. 2 maja po raz pierwszy świdniccy harcerze zaprosili mieszkańców na rynek.

Mimo kiepskiej pogody przyszło kilkaset osób. – To radosny czas, nie mogło mnie tu zabraknąć – zapewnia Barbara Nowosielska. – Sam jestem dumny z tego, kim jestem, tutaj daję o tym lekcję swemu dziecku – wyjaśnia Bartłomiej Karczewski. – Jestem babcią jednej z harcerek, chciałam uszanować jej pracę – dodaje Marianna Kotwicka.

Także wałbrzyszanie mieli okazję ucieszyć się biało-czerwoną. Wałbrzyski magistrat postanowił włączyć się i kontynuować rozpoczętą w roku ubiegłym przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego akcję pod hasłem „Majówka z Polską”. Ogólnopolska akcja miała na celu zaproszenie wszystkich Polaków do wspólnego, radosnego obchodzenia Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Wprawdzie mieszkańcy Wałbrzycha od wielu lat mogą uczestniczyć w uroczystościach organizowanych w ramach świąt majowych, ale po raz pierwszy uczniowie szkół podstawowych wspólnie przygotowywali kokardy narodowe, którymi mieszkańcy miasta zostali przystrojeni podczas uroczystych obchodów zaplanowanych na dzień 2 i 3 maja. Kokardy były przygotowywane pod kierunkiem Barbary Malinowskiej, znanej czytelnikom "Gościa Niedzielnego" artystki, podczas warsztatów plastycznych, na które 30 kwietnia odbyły się w Atrium "Biblioteki pod Atlantami” na wałbrzyskim Rynku.