Pamietając o papieżu

Mirosław Jarosz

publikacja 21.05.2013 15:28

Kilka tysięcy osób wzięło udział w VIII Dniach Papieskich. Od 17 do 19 maja odbyło się kilkanaście różnorodnych wydarzeń, których głównym motywem była pamięć i obecność Jana Pawła II.

Pamietając o papieżu Robert Friedrich podczas koncertu „Arki Noego” przekonywał, że bez postaci Jana Pawła II nie było by tego zespołu Mirosław Jarosz /GN

Program tegorocznych obchodów Dni Papieskich był - podobnie jak w minionych latach - tak bogaty jak postać, której dotyczy. Od modlitwy i wykładów naukowych po sport i zabawę.  Jak przekonuje bp Ignacy Dec Dni Papieskie są częścią pewnego zobowiązania, jakie mają mieszkańcy Świdnicy wobec swego patrona. Chodzi przede wszystkim o zgłębianie spuścizny duchowej, którą po sobie zostawił.

Także prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek wskazuje, że Dni Papieskie są bardzo ważne dla miasta. Jeżeli zaczyna się żyć treściami, które głosił błogosławiony papież,  przekłada się to na lepsze życie osobiste, a wraz z nim całego miasta.

Prezydent Murdzek zwraca uwagę, że autentyczne życie papieskim przesłaniem nie pozwala na przeciętność. Wszystko co się robi, trzeba czynić najlepiej, zachowując przy tym Bożą perspektywę.

Spośród wielu wydarzeń, które złożyły się na tegoroczne Dni Papieskie warto zwrócić uwagę na kilka z nich.

Największe tłumy świdniczan zgromadził festyn dla dzieci i koncert zespołu "Arka Noego". Z wielkim odzewem spotkał się adresowany głównie do młodzieży już piąty Ogólnopolski Konkurs Multimedialny o Janie Pawle II. Tym razem młodzi ludzie z całej polski przygotowali niezwykłe prace na temat, który brzmiał „Niech ćwiczenia fizyczne (sport) będą częścią waszego poszukiwania wyższych wartości, które kształtują charakter i dają poczucie godności i sukcesu – we własnych oczach i w oczach innych ludzi.” Organizatorem tego konkursu jest Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Sportowymi im. gen. Mariusza Zaruskiego w Świdnicy.

Niezwykle gorąco przez widzów został przyjęty i wzbudził wielkie emocje uczestników projekt teatralno-taneczny „Pasja” w którym wystąpili pensjonariusze z Domu Dziennego Pobytu „Przystań” w Świdnicy, wspólnie z młodymi wolontariuszami z Gimnazjum nr 3.

Było też spotkanie z kard. Henrykiem Gulbinowiczem, który od samego początku towarzyszy Dniom Papieskim. Gawędy naocznego świadka świętości Jana Pawła II zawsze zbierają tłumy Świdniczan.

Wielkie wrażenie robi wystawa „Papież – Świadek, Patron, Przewodnik – Jan Paweł II w medalierstwie światowym z kolekcji Bernarda Marka Adamowicza”. To prawdziwy rarytas dla interesujących się sztuką medalierską. Na wystawie zobaczymy ponad pół tysiąca dzieł niemal wszystkich liczących się w świecie artystów medalierstwa. Eksponaty można oglądać w Muzeum Dawnego Kupiectwa do 23 czerwca.

W przygotowanie programu  zaangażował się także Młodzieżowy Dom Kultury im. Mieczysława Kozara Słobódzkiego. Zorganizował on konkurs i wystawę plastyczną „Kamień wiary”, Dolnośląski Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy „Jan Paweł II”, a także koncert wokalno-muzyczny w wykonaniu Studia Piosenki MDK pt. „Pielgrzym”.

Odbyło się również kilka wykładów. Bp Ignacy Dec mówił o formacji filozoficznej i teologicznej papieża Jana Pawła II. Zdzisław Grześkowiak i Robert Kaśków z I LO im. Jana Kasprowicza rozważali o relacjach pomiędzy wiarą a rozumem w świetle encykliki Jana Pawła II „Fides et Ratio”. Wojciech Koryciński mówił na temat „Wiara i rozum w symbolice architektonicznej oraz plastycznej świdnickiej katedry” . Ostatnim wydarzeniem był koncert w katedrze Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu artystów z Krakowa, który przygotowała Fundacja im. J. S. Bacha.