Wystartowały Noce Kościołów

xrt

publikacja 22.06.2013 17:40

Błogosławiony Gerhard Hirschfelder - męczennik, łączący trzy narody: Polaków, Czechów i Niemców.

Wystartowały Noce Kościołów Ks. Romuald Brudnowski, kudowski prałat, podczas celebrowania Mszy św. w ramach Nocy Kościołów ks. Roman Tomaszczuk /GN

21 czerwca w kościele pw. św. Bartłomieja ks. Romuald Brudnowski przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za dar życia i kapłaństwa oraz męczeńskiej śmierci bł. Gerharda Hirschfeldera (1907–1942), męczennika totalitaryzmu hitlerowskiego, charyzmatycznego obrońcy młodzieży. W homilii dal świadectwo swojej zążyłości z bł. Gerhardem, który przez siedem lat pracował jako wikary parafii w Czermnej, zajmując się duszpasterstwem dzieci i młodzieży. Stał się on wówczas niewygodny dla władz narodowosocjalistycznych, prezentując bezkompromisową postawę moralną. W takim duchu wychowywał również młodzież, a jego nauki cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. Próbowano go zastraszać: jego kazania były ostentacyjnie notowane, wzywano go na przesłuchania, został także pobity przez bojówkarzy.

Po kilku latach posługi w Czermnej został przeniesiony do parafii w Bystrzycy Kłodzkiej (wówczas Habelschwerdt), co miało mu zapewnić większe bezpieczeństwo wobec nasilających się szykan. Mimo to 1 sierpnia 1941 r. został aresztowany przez gestapo. Bezpośrednią przyczyną aresztowania stały się słowa wypowiedziane przez Hirschfeldera podczas kazania, po prowokacyjnym zbezczeszczeniu przez faszyzującą młodzież barokowej kapliczki wraz z krzyżem stojących przy drodze do wsi Wyszki: "Wer der Jugend den Glauben an Christus aus dem Herzen reißt, ist ein Verbrecher!" („Kto wyrywa młodzieży z serc wiarę w Chrystusa, jest zbrodniarzem!”).

Po czteromiesięcznym pobycie w więzieniu w Kłodzku, w połowie grudnia 1941 r., został bez wyroku sądowego wywieziony, najpierw do więzienia w Wiedniu, a później do niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau, gdzie został osadzony w baraku z polskimi księżmi. Zmarł w obozowym lazarecie z powodu skrajnego wyczerpania i niedożywienia na zapalenie płuc. Urna z jego prochami znajduje się w grobie przy kościele w Czermnej.

Po Mszy św. odbył się uwielbieniowy koncert kudowskiego zespołu Odnowy w Duchu Świętym "Droga do Boga" a po nim członkowie Anonimowych Alkoholików poprowadzili mityng otwarty. Na zakończenie koncertował kudowski chór "Sta Allegro". – Cenimy sobie, że możemy wystąpić w ramach Nocy Kościołów, ponieważ odbieramy tę inicjatywę jako prestiżową – zapewniał Robert Wajler, kierownik muzyczny i dyrygent chóru.

Po bardzo udanej inicjatywie, jaką są Noce Muzeów, w roku 2010 katolickie Radio Rodzina z Wrocławia zaproponowało Dolnoślązakom Noce Kościołów. Te spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem, dlatego już po raz czwarty mieszkańcy archidiecezji wrocławskiej oraz diecezji świdnickiej i diecezji legnickiej mają okazję uczestniczenia w cyklu wieczornych spotkań, na których głoszone są prelekcje, prowadzone są debaty, dyskusje, można oglądać wystawy, posłuchać muzyki, a także spotkać się z osobistościami ze świata kultury i sztuki, mediów, sportu i Kościoła.

PROGRAM:

ŚWIDNICA; kościół pw. św. Józefa, ul. Kotlarska; 23 czerwca, 20.00

Wykład: „Pęknięta katedra? Między wiarą a kulturą” Red. Szymon Babuchowski („Gość Niedzielny”)

Po wykładzie koncert: Świdnicki Kwartet Smyczkowy im. H. Wieniawskiego: W.A. Mozart – Kirchensonate KV 245, A. Corelli – Concerto grosso op. 6 VIII; H.M. Górecki – „Już się zmierzcha” – muzyka na kwartet smyczkowy; J.S. Bach – Toccata i fuga d-moll w transkrypcji na Kwartet smyczkowy; J.S. Bach – Aria na strunie G, A.Vivaldi – koncert skrzypcowy „Lato”

GÓRA IGLICZNA; Sanktuarium "Maria Śnieżna" , Góra Igliczna; 23 czerwca, 13.00

Msza św. w 30. rocznicę koronacji figury Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości "Maria Śnieżna" pod przewodnictwem ks. bpa Adama Dyczkowskiego

DZIERŻONIÓW; kościół pw. Maryi Matki Kościoła, ul. Świdnicka 20; 23 czerwca, 19.00

XXX rocznica wizyty bł. Jana Pawła II na Dolnym Śląsku. 1983-2013. Msza św. dziękczynna za pielgrzymki bł. Jana Pawła II oraz o rychłą kanonizację. Po Mszy św. spotkanie  z red. Tomaszem Terlikowskim i wykład: „Jak dziś realizujemy przesłanie Jana Pawła II?”

PISZKOWICE; kościół pw. św. Jana Chrzciciela; 23 czerwca, 19.00

Koncert kameralny S. Rachmaninow, Sonata g-moll op. 19; C. Debussy, Sonata d-moll; G. Fauré, Élégie op. 24; J. Massenet, Élégie; P. Czajkowski, Niet tolka tot ktoznal op. 6 nr 6.

STRZEGOM; Bazylika pw. św. Piotra i św. Pawła; 29 czerwca, 9.30

ŚWIĘTO PATRONALNE MIASTA I KOŚCIOŁA

Msza św. odpustowa pod przewodnictwem ks. bp. Prof. hab. Ignacego Deca Biskupa Świdnickiego z udziałem strażaków, uczestniczących w IV Pielgrzymce Strażaków Diecezji Świdnickiej do Bazyliki Strzegomskiej

Oprawa muzyczna: Orkiestra Dęta z Grodziska Wielkopolskiego oraz chór parafialny pod dyr. ks. Łukasza Kopczyńskiego

11.00 – przemarsz Strażaków Diecezji Świdnickiej, Grodziskiej Orkiestry Dętej i Młodzieżowej Orkiestry Dętej ulicami miasta

11.30 – Strzegomski rynek – Koncert orkiestr dętych

17.00 – Bazylika Strzegomska – Nieszpory tatrzańskie w  wykonaniu Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej

18.30 – w ogrodach bazyliki – wieczorny festyn rodzinny „pod gwiazdami”

20.00 – 01.00 – Bazylika Strzegomska – Noc kościołów – zwiedzanie kościoła z  przewodnikiem Krzysztofem Kaszubem