Eucharystia Jedności

Mirosław Jarosz

publikacja 22.06.2013 22:24

19 czerwca w kościele św. Jana Chrzciciela w Ołdrzychowicach Kłodzkich odbyła się Msza Jedności z modlitwą o uzdrowienie. To modlitewne spotkanie wszystkich zaangażowanych w pracę różnych grup duszpasterskich.

Eucharystia Jedności W Eucharystii Jedności wzięło udział prawie pół tysiąca osób Mirosław Jarosz

Na Mszy Jedności w Ołdrzychowicach pojawiło się około pół tysiąca uczestników. Byli m.in. przedstawiciele duszpasterstw młodzieżowych z Kłodzka, Kudowy, Polanicy, Lądka i Międzylesia. Wspólnot Odnowy w Duchu Świętym z Polanicy, Kudowy, Nowej Rudy-Słupca, z Ruchu Domowego Kościoła i wiele osób indywidualnych.

Idea takich spotkań zrodziła się po Seminarium Odnowy Wiary, które odbyło się w ubiegłym roku w Kłodzku. Właśnie w tamtym Seminarium brali udział przedstawiciele wielu wspólnot. Postanowili, że będą w miarę regularnie się spotykać. Spotkanie w Ołdrzychowicach było już trzecim. Kolejne odbędzie się 3 września w Nowej Rudzie-Słupcu.

Obecny termin i miejsce spotkania wybrano nieprzypadkowo. Właśnie 19 czerwca kończyło się w Ołdrzychowicach Kłodzkich kolejne Seminarium Odnowy Wiary. Grupa ponad 30 osób przez 9 kolejnych tygodni rozważała słowo Boże i próbowała odnowić swoją wiarę.

W założeniu organizatorów każda Msza Jedności ma mieć również aspekt formacyjny. Tym razem pochylano się nad cytatem z Księgi Rodzaju "Pan rzekł do Abrama: wyjdź z twojej ziemi rodzinnej, z kraju twojego ojca". Chodziło o pokazanie wyjścia w dwóch aspektach. Wyjścia z siebie: swoich ograniczeń, lęków, wszystkiego, co jest dla nas ciężarem, i pokazanie, że to Jezus nas z tego wyprowadza. Drugi element to wyjście do świata i rozpoczęcie ewangelizowania.

– Każda Msza jest Mszą jedności, bo Eucharystia jest sakramentem jedności – wyjaśnia ks. Łukasz Czaniecki, związany ze środowiskiem nowej ewangelizacji w Kotlinie Kłodzkiej. – W każdej Eucharystii chodzi o zjednoczenie w dwóch aspektach. Po pierwsze pomiędzy mną a Jezusem. Przez to, że każdy jednoczy się z Jezusem, ma szansę zjednoczyć się z tymi, którzy obecni są na Eucharystii.

Jak tłumaczy ks. Czaniecki, ta Msza ma też aspekt nie tylko jednoczenia pojedynczych uczestników, ale i całych grup skupionych w różnego rodzaju wspólnotach czy ruchach.