Piotr i Paweł - uczczeni

xrt

publikacja 30.06.2013 21:40

Bogaty program, ciekawe inicjatywy, mocne akcenty - sprawdzony i skuteczny sposób na dobry czas wspólnotowego świętowania.

Piotr i Paweł - uczczeni Sylwetki Apostołów w ołtarzu głównym bazyliki strzegomskiej ks. ROman Tomaszczuk /GN

29 czerwca uczcili św. Apostołów, Piotra i Pawła, patronów bazyliki i miasta, strzegomianie i zaproszeni goście. O 9.30 Mszy św. przewodniczył bp Ignacy Dec, który otrzymał z rąk burmistrza miasta, Zbigniewa Suchyty, granitowe serce – symbol Strzegomia nazywanego granitowym sercem Polski.

Podczas homilii biskup skoncentrował się na analizie podobieństw i różnic między życiem i działalnością św. Piotra i św. Pawła, "filarów Kościoła" – jak o nich mówił. – Ci dwaj Apostołowie są do siebie podobni i niepodobni – mówił. – Podobni są w tym, że wybrał ich do zadań apostolskich sam Chrystus. Z Jego woli stali się filarami Kościoła. Są podobni do siebie także w tym, ze obaj żarliwie głosili naukę Chrystusa, obydwaj byli Jego wiernymi świadkami. Obydwaj w różnych miejscach i w różny sposób cierpieli za swego Mistrza. Obydwaj też oddali  za Jezusa swoje życie i to w tym samym mieście – w Rzymie – w stolicy ówczesnego imperium i to mniej więcej w tym samym czasie. Razem też są wspominani i czczeni, właśnie w dzisiejszym dniu – wyliczał a potem zwrcała uwagę na różnice: wykształcenie, relacje z Jezusem z Nazaretu, adresaci misji ewangelizacyjnej, sposób śmierci. Biskup analizował także trzy dialogi Jezusa z Patronami dnia (z Piotrem pod Cezareą Filipową i nad Jeziorem Tyberiadzkim a z Pawłem pod Damaszkiem). Rozważania o tym oststnim zakończył słowami: – Zwróćmy uwagę, że Jezus nie powiedział:  "Dlaczego prześladujesz moich uczniów, moich wyznawców", ale powiedział: „Dlaczego Mnie prześladujesz?”. Oznacza to, że Jezus utożsamia się ze swoimi uczniami. Prześladowania uczniów, były i są prześladowaniami Mistrza. Jezus to potwierdził w innym miejscu, gdy mówił; „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40). Jezus nam dziś przypomina, że nadal ukrywa się w człowieku, że to, co czynimy dla drugich, czynimy  naprawdę dla Niego – powiedział a następnie zwrócił się do delegacji strażaków z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu diecezji biorących udział w czwartej pielgrzymce strażaków do bazyliki strzegomskiej. 

Po Mszy św., o której oprawę muzyczną zadbał chór parafialny pod dyrekcją ks. Łukasza Kopczyńskiego i Grodziska Orkiestra Dęta pod dyrekcją kapelmistrza Stanisława Słowińskiego, delegacje strażaków, strzegomscy samorządowcy i zaproszeni goście z bp. Ignacym na czele, przeszli przez miasto prowadzeni przez młodych muzyków. Na zakończenie wszyscy spotkali się w ogrodzie parafialnym. 

Popołudniu o 17.00 strzegomianie i ich goście wysłuchali przejmujących Nieszporów Tatrzańskich w wykonaniu Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej połączonej ze Świętojańską Kapelą Klimatyczną i solistami: Hanką Chowaniec-Rybką i Janem Karpiela-Bułeckim. 

To jednak nie koniec atrakcji, ponieważ od 18.30 do 22.00 w ogrodzie bazyliki miał miejsce wieczorny festyn rodzinny "Pod gwiazdami". Co ważne, organizatorom sprzyjała pogoda, więc festynowe atrakcje: gry, zabawy, kulinaria sprawiały radość tak dzieciom jak i dorosłym. 

Natomiast od 20.00 aż do późnej nocy dla koneserów niezwykłych wrażeń zorganizowano nocne zwiedzanie bazyliki. Po pięknej świątyni oprowadzał pasjonat historii Ziemi Strzegomskiej, Krzysztof Kaszub.