Rozjechali się do domów

xrt

publikacja 05.08.2013 06:40

I Integracyjny Zjazd Świdniczan zamknęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca.

Rozjechali się do domów Bp Ignacy, Honorowy Obywatel Świdnicy, modlił się za uczestników Zjazdu Świdniczan, w koncelebrze było dwóch innych Honorowych Obywateli miasta: ks. infułat Kazimierz Jandziszak i ks. prałat Jan Bagiński ks. ROman Tomaszczuk /GN

Zainteresowanie zjazdem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Zakładaliśmy obecność 600 osób, w tym 150 spoza Świdnicy. Każde z tych założeń zostało podwojone. W Świdnicy gościliśmy najliczniejszą grupę z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Grecji i USA. Gościliśmy również świdniczan, którzy dziś mieszkają w Kanadzie, we Włoszech, w Irlandii, Hiszpanii, Szwecji, Austrii, Czechach, Izraelu, Rosji, Holandii, Islandii czy też na Wyspach Karaibskich – wylicza Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.

Dla wielu była to podróż w czasie i przestrzeni. Wracali do swego rodzinnego miasta nie jako anonimowi byli mieszkańcy, ale jako goście zauważeni i uhonorowani przez obecnych włodarzy miasta i jego mieszkańców.

I Integracyjny Zjazd Wszystkich Świdniczan zakończył się 4 sierpnia Mszą św., której przewodniczył bp Ignacy Dec. We wprowadzeniu do Mszy św. biskup wspomniał o znaczeniu Świdnicy dla regionu zarówno w przeszłości, jak i współcześnie. Podkreślił także rok 2004, kiedy to Jan Paweł II wybrał miasto na stolicę nowej diecezji. – Od przeszło dziewięciu lat Świdnica zauważana jest nie tylko w regionie czy w Polsce, ale i w całym chrześcijańskim świecie, bowiem jej nazwa widnieje w spisach diecezji Kościoła powszechnego – mówił.

W homilii biskup rozwinął temat konsekwencji chciwości w życiu człowieka. Podpowiadał, w jaki sposób można jej uniknąć, i przestrzegał przed zbyt pochopnymi wnioskami, jakoby Jezus, a przez to i Kościół, był przeciwko rozwojowi gospodarczemu czy podnoszeniu poziomu życia społeczeństwa. 

Pod koniec swojej refleksji hierarcha radził, żeby zebrani postawili na rozwój duchowy, bo ten daje gwarancję, że rozwój w każdej innej dziedzinie nie będzie rodził konfliktów, ale zostanie harmonijnie włączony w dobro konkretnych ludzi i całych społeczeństw oraz przyczyni się do podkreślania i wydobywania piękna całego stworzenia.

Na zakończenie Mszy św. Mariusz Barcicki, oficjalny przewodnik katedry świdnickiej, w kilku zdaniach przypomniał o historycznych i architektonicznych walorach świątyni, natomiast po zakończeniu modlitwy ze wszystkim zainteresowanymi rozmawiał szerzej o katedrze. 

Dzień wcześniej, 3 sierpnia, zostało podpisane Porozumienie na Rzecz Integracji Świdniczan. Swoje podpisy złożyli: Zvi Rav-Ner, były świdniczanin i ambasador Izraela, Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, Joanna Gadzińska, przewodnicząca Rady Miejskiej, Wiesław Kilian, senator RP, a także honorowi obywatele Świdnicy: ks. infułat Kazimierz Jandziszak oraz Stanisław Kotełko.

Podpisane porozumienie wyraża chęć dalszych kontaktów, i to nie tylko w trakcie zjazdu. Sam pomysł zorganizowania tego typu spotkania byłych i obecnych mieszkańców miasta pojawił się podczas mojego wyjazdu wakacyjnego, kiedy samochód odmówił posłuszeństwa, a z pomocą przyszedł mi spotkany przypadkowo świdniczanin – mówi prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek i dodaje. – Świdnicka gościnność i życzliwość jest więc już faktem, teraz dodatkowo potwierdzonym na piśmie.

Jakie zapisy znalazły się jeszcze w Porozumieniu na Rzecz Integracji Świdniczan? Między innymi: godne reprezentowanie miasta, proponowanie dobrych rozwiązań dla mieszkańców czy też promocja miasta, dzięki której o Świdnicy zrobi się głośno na niemal wszystkich kontynentach.

I Zjazd Wszystkich Świdniczan to w sumie dziesiątki przedsięwzięć: wycieczki autobusowe i rowerowe, konkursy, zabawy, turnieje – Zmagania Narodów, spotkania w restauracjach. Nie zabrakło również widowisk historyczno-muzycznych, pikniku ekologicznego z animacjami dla dzieci oraz wielu innych imprez towarzyszących, które odbywały się w rynku i na placu Jana Pawła II. Całe przedsięwzięcie trwało od czwartku do niedzieli (1-4 sierpnia). Kolejny Zjazd zaplanowano na 21-24 sierpnia 2014 roku.

Projekt I Integracyjny Zjazd Wszystkich Świdniczan 2013 finansowany jest przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach Priorytetu 3. Integracja i Aktywizacja Społeczna, Zabezpieczenie społeczne w obszarze wsparcia, 4. Porozumienie na rzecz integracji wspólnot i społeczności lokalnych oraz Miasto Świdnica.

Zjazd Świdniczan realizowany jest pod patronatem: Prezydenta Miasta Świdnicy – Wojciecha Murdzka, Przewodniczącej Rady Miejskiej w Świdnicy – Joanny Gadzińskiej, Honorowych Świdniczan – Doroty Świeniewicz, ks. Kazimierza Jandziszaka, Stanisława Kotełki i Clausa Wilhelma Hoffmanna, Rzecznika Praw Dziecka – Marka Michalaka.