Folklor dla Boga

xrt

publikacja 11.08.2013 19:00

Zakończony Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu to ambitne wydarzenie kulturalne i przedsięwzięcie organizacyjne na duża skalę.

Folklor dla Boga Brazylijki podczas modlitwy po Komunii św. ks. Roman Tomaszczuk /GN

11 sierpnia zarówno w bazylice  strzegomskiej, jak i w drugiej parafii, pw. Najświętszego Zbawiciela, uczestnicy 22. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu modlili się podczas Eucharystii. Zespoły zadbały o oprawę muzyczną Mszy św. – To faktycznie niezwykłe wrażenie, gdy Brazylijczycy śpiewali pełną ognia pieśń na początku Mszy św., a Węgrzy nostalgicznie ją zamykali – uważa Władysława Kraśko, która przyjechała do Strzegomia z Wrocławia. – Lubię ten festiwal, jest kameralny, ale dzięki temu wszyscy czują się tu bardzo zauważeni i docenieni – stwierdza tuż po zakończeniu modlitwy.

Mszy św. w bazylice przewodniczył proboszcz, ks. Marek Babuśka. Duchowny w słowie powitania tłumaczonym na angielski powiedział o wspólnocie wiary:

Pomysł i idea stworzenia festiwalu powstały w czasie organizacji imprez 
z okazji 750-lecia nadania praw miejskich miastu Strzegom. To właśnie w 1992 roku Zespół Pieśni i Tańca "Kostrzanie" zorganizował imprezę pod nazwą "Przyjaciele Kostrzan". Większość zespołów koncertujących wówczas w Strzegomiu to polskie zespoły folklorystyczne, z którymi "Kostrzanie" poznali się na festiwalach w Pyrzycach, Świnoujściu, na Tygodniu Kultury Beskidzkiej.

Rok później organizatorami festiwalu zostali: Strzegomski Ośrodek Kultury, przekształcony później w Centrum Kultury oraz Zespół "Kostrzanie". Impreza zmieniła nazwę na Festiwal Folkloru, a następnie na Międzynarodowy Festiwal Folkloru, organizatorzy festiwalu nawiązali bowiem współpracę z Polską Sekcją Międzynarodowego Stowarzyszenia Festiwali Folklorystycznych 
i Sztuki Ludowej – CIOFF.

Ideą CIOFF jest przekazywanie nowym pokoleniom odziedziczonych form kulturowych, specyficznych dla danego narodu, stanowiących jego największą wartość. Wymiana i przekazywanie dziedzictwa kulturowego ma służyć dalszemu podtrzymywaniu zwyczajów i tradycji. Patronat CIOFF jest gwarancją bardzo wysokiego poziomu artystycznego zespołów. 
To właśnie dzięki temu do Strzegomia zaczęły przyjeżdżać najlepsze zespoły 
z różnych stron świata. 

Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu trwa cały tydzień. Od poniedziałku bowiem goszczą zespoły zagraniczne, które przyjeżdżają do Strzegomia z Tygodnia Kultury Beskidzkiej. We wtorek i środę koncertują one w miastach Dolnego Śląska. W czwartek rozpoczynają się koncerty festiwalowe w Strzegomiu. Odbywają się one na dwóch estradach: w Rynku – koncert kapel ludowych, oraz na dużej płycie stadionu – główne koncerty festiwalowe.

Oprócz prezentacji na scenie zespoły uczestniczą w wielu imprezach towarzyszących festiwalowi, m.in. w wieczorach narodowych, które odbywają się w Strzegomiu oraz w Kostrzy, gdzie w czasie zabaw młodzież z całego świata bierze udział w animacjach gier i zabaw przy muzyce. Grupy z poszczególnych krajów uczą kolegów regionalnych i narodowych zabaw. Corocznie festiwal nie może się również obejść bez „Nocy z Folklorem” czyli ogniska dla gości festiwalowych, podczas którego przy akompaniamencie połączonych kapel, zespoły wspólnie śpiewają.

Bardzo ważnym elementem integracji widzów i zespołów biorących udział 
w festiwalu są bezpośrednie kontakty. Wychodząc naprzeciw sygnałom publiczności, w roku 2000 po raz pierwszy została zorganizowana impreza towarzysząca pod hasłem "Rynek Świata". W niedzielę kończącą festiwal na rynku powstają kawiarenki, w których gospodarzami są zespoły goszczące na festiwalu. Podawane tam są charakterystyczne potrawy z danego kraju lub regionu Polski. "Rynek Świata" rozpoczyna tradycyjnie wielobarwny polonez tańczony na rynku przez kilkaset par składających się z gości festiwalowych i gospodarzy.

Dzięki Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Strzegom odwiedziło 337 zespołów folklorystycznych z 49 krajów sześciu kontynentów. Festiwal to również 13 300 wykonawców, 550 godzin koncertów i 4 miesiące festiwalowe, 270 000 widzów bezpośrednich i dzięki wieloletnim partnerom medialnym miliony telewidzów, radiosłuchaczy i czytelników.