Syn Boży - jedyna szansa - jak zawsze

xrt

publikacja 30.08.2013 08:40

Od 28 sierpnia we Wrocławiu trwa jedno z najstarszych sympozjów teologicznych w naszej części Europy.

Syn Boży - jedyna szansa - jak zawsze Bp Ignacy Dec podczas wykładu 28 sierpnia ks. ROman Tomaszczuk /GN

Formuła sprawdzona od lat: wykłady dopołudniowe, popołudniowe konwersatoria i wieczorne rozważania ascetyczne – to wrocławski przepis na jedno z najstarszych polskich forów duszpastersko-dyskusyjnych – Wrocławskie Dni Duszpasterskie.

Mszy św. inaugurującej trzy dni wykładów (od 28 do 30 września), konwersatoriów oraz konferencji przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. W homilii bp Adam Bałabuch zwrócił uwagę, że we współczesnym świecie ludzie przyjmują różne postawy wobec Jezusa: od przyjęcia Go jako Zbawiciela aż do postawy walki z Nim i z Kościołem. – Chcemy podejmować refleksję, by nie tylko więcej wiedzieć na temat wiary, ale by wiarą żyć na co dzień, by wiara określała wypowiadane przez nas słowa i całe nasze życie – powiedział kaznodzieja, dodając, że gdy głosi się Jezusa, ważniejsze od słów są czyny.

„W centrum logiki wiary jest Chrystus. Wiara w Chrystusa zbawia nas, ponieważ to w Nim życie otwiera się radykalnie na uprzedzającą nas miłość i przemienia nas od wewnątrz, działa w nas i z nami” – tym cytatem z encykliki „Lumen fidei” papieża Franciszka ks. Andrzej Tomko, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, uzasadniał wybór tematu tegorocznego spotkania: „Syn Boży – centrum naszej wiary”.

Zgodnie z ustaloną od kilku lat tradycją, pierwszy wykład w ramach spotkania wygłosił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa KEP. Zaprezentował on nowy program duszpasterski, który ma być podstawą działań podejmowanych w poszczególnych parafiach i diecezjach. Hierarcha zachęcił przy tym, by na podstawie przygotowanego programu każda wspólnota parafialna przygotowała własny plan działań ewangelizacyjnych.

W pierwszym dniu sympozjum swój wykład wygłosił także bp Ignacy Dec. Jego temat: „Nauczyciel człowieczeństwa – humanizm Wcielenia” stał się pretekstem do rozważań na temat fenomenu chrześcijaństwa. – Religię chrześcijańską wśród innych religii świata wyróżnia centralna prawda, że Bóg stał się człowiekiem, że zamieszkał z ludźmi na ziemi w postaci człowieka, którego historia zna pod imieniem Jezus z Nazaretu – mówił. Potem pytał: Po co to uczynił? – Byśmy poznali miłość Bożą, by być wozem świętości, by nas uczynić uczestnikami Boskiej natury – wyliczał.

Dzisiaj ostatni dzień spotkania. Co czeka jego uczestników? O 9.00 – Wzajemność w rodzinie i rodzicielstwie – o. prof. dr hab. Kazimierz Lubowicki (PWT Wrocław); 9.45 – Katecheza – zaszczepienie wiary, która działa przez miłość  – bp dr Marek Mendyk, biskup pomocniczy w Legnicy; 11.00 – Praca i kultura – ofiarne działanie człowieka – ks. prof. dr hab. Andrzej Draguła (Uniwersytet Szczeciński); 11.45 – Żywotność wiary Kościoła – odpowiedź na symptomy dechrystianizacji – bp prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski, biskup pomocniczy we Wrocławiu; 12.30 – Sprawozdanie z konwersatoriów, a po nim podsumowanie obrad – ks. dr Marian Biskup, Wikariusz Biskupi ds. Duszpasterstwa Archidiecezji Wrocławskiej. Sympozjum zakończy abp dr Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Wśród wykładowców biorących udział w WDD jak zawsze byli także inni znaczący teologowie, w tym roku m.in. biskupi: Marek Jędraszewski, Zbigniew Kiernikowski, Józef Kupny, Jan Tyrawa; księża: Stanisław Araszczuk, Janusz Michalewski, Jacek Salij.