Katechizmowo przez liturgię i sakramenty

xrt

publikacja 07.09.2013 09:58

Do sprawdzonych felietonistów dołączył jeszcze jeden: Marcin Pakuła.

Katechizmowo przez liturgię i sakramenty Katechizm Kościoła Katolickiego - lektura obowiązkowa w Roku Wiary - powinien być komentowany w parafiach diecezji przed niedzielną Mszą św. ks. Roman Tomaszczuk

Biskup napisał: "podejmujemy się lektury Katechizmu ze względu na to, że mamy świadomość jak bardzo potrzeba nam formacji, pogłębienia wiedzy religijnej, która owocowałaby ewangelicznym stylem codziennego życia. Mając na uwadze okoliczności, w jakich przychodzi nam wyznawać naszą wiarę, tym bardziej trzeba uznać tę inicjatywę duszpasterską za słuszną i potrzebną.” – to było na rok przed ogłoszeniem Rowku Wiary. Odkąd Kościół przeżywa odnowię wiary, biskupie słowa nabrały jeszcze mocniejszego wyrazu.

Od 8 września we wszystkich parafiach diecezji powinna być wznowiona lektura katechez. Druga cześć tych rozważań jest poświęcona zagadnieniom liturgii i sakramentów i została podzielona na cztery rozdziały: Celebracja Misterium Paschalnego (treść to m.in. znaki i symbole liturgiczne, święte obrazy, tradycje liturgiczne), Sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego (chrzest, bierzmowanie, Eucharystia), Sakramenty uzdrowienia (pokuta, namaszczenie chorych) i Sakramenty w służbie komunii (kapłaństwo, małżeństwo) – w sumie 45 tematów.

Nasza redakcja od samego początku włączyła się w tę inicjatywę i w wydaniu papierowym zamieszczamy felietony inspirowane tematami przypadającymi na daną niedzielę. O ich pisanie poprosiliśmy: s. Różę, klaryskę z Ząbkowic Śląskich; s. Wirginię, dominikankę z Kłodzka zaangażowaną w dzieło szkół ewangelizacyjnych; Anettę Radecką-Kasprzak, lekarza specjalistę medycyny paliatywnej ze Świdnicy; Aleksandrę Wolnik, absolwentkę filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego ze Stoszowa; Ireneusza Pałaca, wiceprezydenta Świdnicy; Marka Zywera, nauczyciela historii i samorządowca z Żarowa; Roberta Kaśkowa z Żarowa, dyrektora I LO w Świdnicy; ks. Marcina Dolaka, studenta filozofii KUL, byłego wikariusza z Jedliny-Zdroju, pochodzącego ze Świdnicy. W nowej edycji do grona felietonistów zaprosiliśmy Marcina Pakułę, młodego męża i ojca ze Słotwiny.