Oko młodych - przegląd dokumentalny

xrt

publikacja 07.09.2013 17:47

W tym roku wśród twórców zakwalifikowanych filmów przeważają kobiety. Pośród autorów wyselekcjonowanych tytułów znalazło się 13 kobiet i 8 mężczyzn. Aż 14 dokumentów przysłali Dolnoślązacy. Po raz pierwszy do ścisłego konkursu zakwalifikował się film autorstwa świdniczanina - Mateusza Pradelskiego.

Oko młodych - przegląd dokumentalny Od lewej: Stanisław Abramik, rzecznik festiwalu, Paweł Wysoczański, członek jury festiwalowego i Lech Moliński, koordynator festiwalu - w trakcie narady organizacyjnej. ks. Roman Tomaszczuk /GN

Festiwal Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych” w Świdnicy to impreza, której celem jest prezentacja krótkometrażowego kina dokumentalnego, autorstwa młodych twórców filmowych, zarówno profesjonalistów, studentów szkół filmowych, jak i osób bez wykształcenia filmowego.

Organizatorom zależy, żeby okazywane filmy stanowiły punkt wyjścia do dyskusji o zagadnieniach ważnych dla współczesnego świata. - Perspektywa, z której patrzą na rzeczywistość młodzi twórcy charakteryzuje się świeżością, bezkompromisowością i odwagą, dlatego oddajemy głos młodemu pokoleniu dokumentalistów - mówi Stanisław Abramik, rzecznik prasowy festiwalu..

Konkursowe filmy oceniane są przez profesjonalistów związanych z branżą filmową. Podczas poprzednich edycji festiwalu, w jury znaleźli się m.in.: Jacek Bławut, reżyser dokumentów ("Born Dead”, "Nienormalni”) i fabuły "Jeszcze nie wieczór”, Mikołaj Jazdon, dyrektor festiwalu "Off Cinema” i autor książek o kinie dokumentalnym Krzysztofa Kieślowskiego oraz Kazimierza Karabasza, Tomasz Wolski, reżyser filmów dokumentalnych ("Pałac”) czy Paweł Łoziński - wybitny przedstawiciel Polskiej Szkoły Dokumentu, autor takich filmów jak: "Pani z Ukrainy”, "Taka historia” czy "Chemia”.

W tym roku, oprócz filmów konkursowych, na widzów czekają najnowsze i najciekawsze filmy z festiwalu Planete+ Doc: pokazywany przedpremierowo dokument "Nie zapomnij mnie” Davida Sievekinga (zwycięzca tegorocznego Planete+ Doc Film Festival) - inteligentny i ironiczny portret osoby cierpiącej na chorobę Alzheimera, "Więcej niż miód” Markusa Imhoofa - niebanalna opowieść o znaczeniu pszczół dla naszego ekosystemu oraz "Kumare. Guru dla każdego” Vikrama Gandhiego - film, w którym reżyser poszukuje odpowiedzi na pytanie "czym jest duchowość?”.

Świdniccy widzowie zobaczą też poruszający dokument "Albert Ciema” Agnieszki Zwiefki - historię o grupie bezdomnych filmowców. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką i bohaterem filmu.

- Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się również specjalny pokaz pod Wieżą Ratuszową, gdzie wyświetlimy dokumenty z młodzieżowego projektu Film Na Horyzoncie oraz produkcje z Wajda Studio. Zapraszamy także do udziału w spotkaniach z twórcami i dyskusjach po projekcjach oraz na wydarzenia towarzyszące - wystawę plakatów filmowych i koncerty w klubie festiwalowym Galeria 44 - zachęca Abramik.

- Spośród 64 krótkometrażowych filmów dokumentalnych autorstwa twórców do 30. roku życia, komisja selekcyjna wybrała 17 dokumentów, które wezmą udział w konkursie VI Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych” w Świdnicy. Swoje produkcje przesłali zarówno amatorzy, filmowcy niezależni, jak i uczniowie oraz absolwenci szkół filmowych - mówi Lech Moliński, koordynator festiwalu, który jest organizowany przez Świdnicki Ośrodek Kultury, a jego pomysłodawczynią jest Bożena Kuźma.

Nadesłane na konkurs filmy będą walczyć o 3 tys. zł oraz główną nagrodę - "Złote Oko”.

O zwycięstwie zadecyduje Jury, w skład którego wejdą: przewodniczący Tadeusz Sobolewski, krytyk filmowy i publicysta, Jędrzej Morawiecki - reportażysta i dziennikarz oraz Paweł Wysoczański - wychowany w Świdnicy reżyser filmów dokumentalnych.

tegorocznej edycji po raz pierwszy zostanie przyznana również nagroda Dyrektora Świdnickiego Ośrodka Kultury, a także Międzynarodowego Jury Młodzieżowego,  złożonego z dwójki młodych ludzi z niemieckiego Biberach i dwójki świdnickich uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Nowością jest także specjalna nagroda Aresztu Śledczego w Świdnicy, o przyznaniu której zadecydują aresztanci. Jak co roku, swojego faworyta wybierze też festiwalowa publiczność.

Konkursowe filmy będą wyświetlane 20 i 21 września w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury, a wręczenie nagród nastąpi w niedzielę, 22 września.

Szósta edycja "Okiem Młodych” odbędzie się od 19 do 22 września 2013 w Świdnicy. Głównym miejscem festiwalowym jest sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek 43. Więcej szczegółów na www.okiemmlodych.pl