Najczęściej czytana była "Zemsta"

xrt

publikacja 07.09.2013 21:13

Od Bystrzycy Kłodzkiej, przez Kłodzko, Łagiewniki, Jaworzynę, Świdnicę, Wałbrzych aż po Lubawkę - 7 września czytano Fredrę.

Świdnickie czytanie Fredry odbyło się w galerii handlowej Świdnickie czytanie Fredry odbyło się w galerii handlowej
ks. Roman Tomaszczuk /GN

"Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Bronisława Komorowskiego, prezydenta RP, ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane "narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

7 września czytano utwory Aleksandra hrabiego Fredry. Z terenu diecezji w wydarzeniu wzięło udział kilkanaście miejscowości, m.in. w Żarowie, gdzie w uroczystościach związanych z Narodowym Czytaniem udział wzięli: Leszek Michalak - burmistrz Żarowa, Tadeusz Pudlik - przewodniczący Rady Miejskiej w Żarowie, przedstawiciele kadry kierowniczej różnych instytucji i stowarzyszeń oraz mieszkańcy miasta i gminy Żarów.Uczestnicy spotkali się na dużym tarasie przed biblioteką i czytali m.in. "Paweł i Gaweł”, "Małpa w kąpieli”, fragmenty "Zemsty” oraz "Ślubów panieńskich”.

W Wałbrzychu za akcję odpowiadała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna „Biblioteka pod Atlantami”. Dzieła Aleksandra Fredry czytano w bibliotecznym atrium. Najpierw jednak przybliżono biografię komediopisarza, a następnie rozpoczęto lekturę fragmentów "Pana Jowialskiego”. Po uroczystym rozpoczęciu przeprowadzone zostały konkursy z nagrodami dla różnych grup wiekowych: quiz, rozsypanka i szukanie rekwizytów, związanych z konkretnymi utworami Fredry, schowanych w zakamarkach biblioteki, a także konkurs plastyczny – malowanie farbami postaci z utworów bohatera dnia. Grupa zaprzyjaźnionych z biblioteką uczniów gimnazjum prezentowała wybrane bajki na Rynku Miejskim, zachęcając przechodniów do spontanicznego włączenia się do akcji i wspólnego czytania.

W Łagiewnikach Gminny Ośrodek Kultury, Bibliotek i Sportu rozpoczął spotkanie o 9.00 przedstawieniem sylwetki Aleksandra Fredry w formie prezentacji multimedialnej. Potem było czytanie: "Zemsty”, "Ślubów panieńskich” oraz wierszy i bajek.

W Ludwikowicach Kłodzkich odpowiedzialność za "Narodowe czytanie" spoczęło na Bibliotece Publicznej Gminy Nowa Ruda. W czytelni biblioteki publicznej zorganizowano międzypokoleniowe czytanie, podczas którego dziadkowie i wnukowie czytali "Bajki" Aleksandra Fredry. W trakcie spotkania prezentowana była również wystawa poświęcona twórczości pisarza.

W Głuszycy "Narodowe Czytanie" zaplanowano w centrum miasta w Ogrodzie Jordanowskim. Impreza rozpoczęła się od przedstawienia krótkiego biogramu Aleksandra Fredry. Następnie utwory mistrza czytali przedstawiciele władz miasta, szkół i stowarzyszeń oraz osoby, które wcześniej zadeklarowały chęć aktywnego uczestnictwa w imprezie, dodatkowo w Miejskiej Bibliotece zorganizowano okolicznościową wystawę. W Dzierżoniowie - dzięki nagłośnieniu - czytane teksty było słuchać na całym rynku. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Stanisław Szelc - satyryk kabaretu Elita, Marek Piorun - burmistrz Dzierżoniowa oraz mieszkańcy miasta i powiatu.