Trzynasty dzień miesiąca - dzień Maryi

xrt

publikacja 14.09.2013 09:07

Scenariusz ten sam od lat: ogólnomedialna panika, bo nastał "dzień pecha", itp. bzdurne komentarze, obrzędy. Na szczęście, w Kościele jest inaczej.

Trzynasty dzień miesiąca - dzień Maryi Każdą różańcową dziesiątkę kończono modlitwą z uniesionymi w górę koronkami ks. Roman Tomaszczuk /GN

Dokładnie w drugą rocznicę rozpoczęcia nabożeństwa fatimskiego w parafii pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach Świdnickich, wierni spotkali się pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, żeby prosić o pokój na świecie i o nawrócenie grzeszników.

Zanim celebrowano Mszę św. odbyła się adoracja eucharystyczna i sprawowano sakrament pokuty. Potem, gdy modlących się dołączył bp Ignacy Dec, w słowach powitania skierowanych do hierarchy przez proboszcza, ks. Grzegorza Ławniczaka, duszpasterz przypomniał historię kultu MB Fatimskiej w parafii. Wszystko zaczęło się od pielgrzymki do Fatimy w sierpniu 2011 r. Tam parafianie i proboszcz zapragnęli rozwijać kult u siebie w Polsce, by żarliwiej żyć orędziem Maryi przekazanej pastuszkom. Przywieziono więc figurę i już 13 września 2011 odbyła się pierwsza procesja różańcowa.

Tym samym parafia włączyła się w dzieło Wielkiej Nowenny Fatimskiej, przygotowującej Kościół na obchód setnej rocznicy objawień w 2017 r. W tym roku rozważany jest temat „cudu nad cudami, który zmienia wszystko” i wszystko czyni nowe (por. Ap 21,5), czyli Eucharystii. Maryję ukazuje się jako prowadzącą do Chrystusa jako fundamentu Kościoła. Niezwykle ważne dla naszego życia wiarą jest danie Maryi za Matkę każdego człowieka w osobie św. Jana. Ona tez jest „Niewiastą Eucharystii” co lepiej się rozumie przez pryzmat medytacji nabożeństw pierwszosobotnich, podczas których – w duchu Jej Niepokalanego Serca – rozważane są tajemnice różańcowe. 

W homilii bp Ignacy Dec położył nacisk na zawierzenie się Maryi jako przewodniczki przez współczesność. 

Po Mszy św. w strugach deszczu wyruszyła procesja, z kościoła w Szczepanowie do kościoła w Strzelcach. Po drodze bp Ignacy poświęcił krzyż, który został ustawiony przez mieszkańców w miejsce starego, sprzed 63 laty. Modlitwa zakończyła się apelem jasnogórskim.