W Świdnicy, za rok, o pieniądzach

xrt

publikacja 06.10.2013 19:34

Świdnica po raz trzeci gościła małżeństwa z terenu diecezji, Dolnego Śląska i całego kraju. Uczestnicy Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw kojarzą miasto z atmosferą życzliwości i serdeczności wobec sakramentalnych małżonków.

W Świdnicy, za rok, o pieniądzach Kongresowicze nie kryli swojej miłości, czułość i delikatność były na porządku dziennym ks. Roman Tomaszczuk /GN

Przez trzy dni małżonkowie reprezentujący przede wszystkim ruchy i wspólnoty kościelne rozważali temat tożsamości mężczyzny w związku małżeńskim. Uczestnicy 3. Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw mieli okazję poznać zarówno duchowe, jak i teologiczne, filozoficzne, moralne i społeczne uwarunkowania różnic między kobietą a mężczyzną. 

6 października o zagrożeniach rewolucji gender mówił Tomasz Terlikowski (publicysta Frondy). Krystyna Engelhardt (dyrektor firmy ze Szczecina) dała świadectwo niezwykłej przemiany, jakiej może dokonać Bóg w życiu kobiety, co uzdrawia i porządkuje także jej relacje z najbliższymi. Jacek Pulikowski (doradca życia rodzinnego z Poznania) przypomniał, w sobie właściwy sposób, że różnice między kobietą a mężczyzną są bogactwem miłości małżeńskiej, a ich uznanie prowadzi do harmonii i pogłębienia więzi. Na zakończenie części konferencyjnej Agnieszka i Jakub Kołodziejowie (redaktorzy pisma "Zbliżenia" i terapeuci rodzinni) na podstawie medytacji Jana Pawła II na temat "bezinteresownego daru" dokonali podsumowania kongresu. "Kobieta dana jest mężczyźnie, ażeby mógł zrozumieć siebie i wzajemnie mężczyzna jest dany kobiecie w tym samym celu. Mają potwierdzać wzajemnie swoje człowieczeństwo, zdumiewając się nad jego dwoistym bogactwem" – cytowali papieski tekst.

Kongresowicze wystosowali "Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej", by ten, używając dostępnych mu środków prawnych i politycznych, "powstrzymał inicjatywy groźne dla ładu społecznego jako fundamentu niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania polskich rodzin w swoich rodzicielskich i wychowawczych rolach". Tym samym kongresowicze dołączyli do ogólnopolskiej akcji "wzywającej prezydenta do działania", propagowanej przez Tato.net.

Podczas Mszy św. homilię wygłosił ks. Przemysław Drąg, krajowy duszpasterz rodzin. Gratulował organizatorom pomysłu i realizacji kongresu, zachęcał też małżonków biorących udział w kongresie do odważnego świadczenia wobec świata o sakramentalnej miłości, która jest niepowtarzalną wspólnotą miłości i bliskości kobiety, mężczyzny i Boga.

W tym roku po raz drugi przyznano nagrody "Amicus Matrimoniorum "(Przyjaciel Małżeństw). Otrzymali je: ks. Stanisław Orzechowski – "Orzech", legendarny duszpasterz akademicki z Wrocławia, Irena i Jerzy Grzybowscy – współzałożyciele i liderzy Ruchu Spotkania Małżeńskie oraz Mieczysław Guzewicz – katecheta ze Wschowej, głoszący konferencje i  specjalizujący się w tematyce małżeńskiej i wychowawczej.

Kongres swoim honorowym patronatem objęli: prymas Polski abp Józef Kowalczyk, bp Jan Wątroba – przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP oraz biskup świdnicki Ignacy Dec. Organizatorzy kongresu Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Świdnickiej oraz Fundacja "Małżeństwo Rodzina" ogłosili już, że czwarta edycja Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw, pod hasłem "Miłość i pieniądze", odbędzie się także w Świdnicy, od 3 do 5 października 2014 r. – Chcemy podjąć się tego tematu, żeby oczyścić katolickie spojrzenie na kwestie bogactwa i biedy oraz zwrócić uwagę na to, że Biblia ma w tym temacie bardzo konkretne i sprawdzone reguły – wyjaśnia Katarzyna Urbaniak z sekretariatu kongresowego. – Pierwsi prelegenci przyjęli już nasze zaproszenie; wśród nich są m.in. Wanda Półtawska i ks. Grzegorz Strzelczyk.