Kardynał, który pozostał człowiekiem

xrt

publikacja 13.10.2013 17:42

Emerytowany metropolita wrocławski, zgodnie z zapowiedzią, przewodniczył Eucharystii z racji swych urodzin.

Kardynał, który pozostał człowiekiem 12 października kard. Gulbinowicz przewodniczył Mszy św. podczas której dziękowano za jego długie życie ks. Roman Tomaszczuk /GN

"Emerytowany Metropolita Wrocławski będzie niebawem obchodził swoje 90. urodziny. W poczuciu wielkiej wdzięczności wobec Księdza kardynała, który jest sprawdzonym przyjacielem naszej diecezji a także niezłomnym pasterzem Kościoła w Polsce i na Dolnym Śląsku, zapraszam Was, drodzy diecezjanie, przybądźcie do Barda, by wziąć udział we Mszy św., którą w sobotę, 12 października, sprawować będzie dostojny jubilat. Niech nasza obecność tego dnia będzie wyrazem wdzięczności za długoletnią posługę arcypasterską księdza kardynała i za jego stałą modlitwę w intencji wszystkich mieszkańców naszej diecezji" – napisał bp Ignacy Dec w zaproszeniu na diecezjalne urodziny emerytowanego metropolity wrocławskiego.

I faktycznie. 12 października Mszy św. przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz. Kazanie wygłosił bp Ignacy Dec, który wszystkim zebranym: duchownym, delegacjom władz miast diecezji oraz wiernym świeckim przypomniał życiorys kardynała podkreślając, że cała pasterska posługa metropolity miała znamię wielkiej wrażliwości na człowieka, szczególnie potrzebującego wsparcia, pocieszenia czy pomocy materialnej. – Ksiądz kardynał zawsze był wierny człowiekowi, nigdy przeciwko, ale zawsze po stronie człowieka – zapewniał biskup świdnicki.

Natomiast o. Mirosław Grakowicz, kustosz sanktuarium, witając wszystkich powiedział:

Na zakończenie, zgodnie z przewidywaniem, jubilat dał wszystkim zebranym sporo powodów do radości. Komentując życzenia i otrzymywane prezenty, kolejny raz dał się poznać jako człowiek wielkiej klasy, m.in. figurę Matki Bożej Bardzkiej, którą otrzymał od bardzkich redemptorystów, przekazał do Henrykowa, natomiast kosztowny kielich, dar duchowieństwa naszej diecezji, oddał świdnickiemu seminarium. – Żeby przypominał wszystkim przełożonym i klerykom, że trzeba pielęgnować w sobie ducha wdzięczności – dodawał.

Główne uroczystości jubileuszowe są jednak organizowane przez archidiecezję wrocławską i miasto Wrocław, w dniu urodzin kardynała, czyli 17 października.