Szopki obowiązkowo z Trzema Królami

xrt

publikacja 06.01.2014 15:09

Renata Borek ogłosiła Międzyszkolny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych. Jego laureatami są uczniowie ze świdnickich podstawówek.

Szopki obowiązkowo z Trzema Królami Zwycięska szopka była projektowana, rozrysowywana, wycinana i klejona przez dwa miesiące - efekt końcowy jest imponujący ks. Roman Tomaszczuk /GN

Zgodnie z regulaminem, uroczyste rozstrzygnięcie konkursu połączone z rozdaniem nagród i dyplomów ma się odbyć po przemarszu Orszaku Trzech Króli na scenie w Rynku. To dzisiaj, za kilka godzin, jednak my już wiemy, jakie są wyniki, ponieważ nasza redakcja została poproszona o udział w komisji oceniającej prace zgłoszone do konkursu.

Renata Borek jest organizatorką Międzyszkolnego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych i katechetką SP nr 6 w Świdnicy. – Ideą konkursu, który został przygotowany z racji Orszaku Trzech Króli, który po raz drugi przeszedł ulicami miasta, jest zaproszenie rodziców do tego, żeby byli ze swoimi dziećmi. Dajemy okazję, żeby razem coś zrobić. Bo szopka miała być nie tyle dziełem dziecka na zajęciach ze sztuki, co rodzinną przygodą i okazją do opowiedzenia rodzinnych historii, tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych – wylicza.

Do konkursu przystąpiło kilka szkół z terenu miasta. Komisja w składzie: Renata Borek, Bożena Kawałkowska, Alicja Wolska i ks. Roman Tomaszczuk oceniła około trzydziestu prac. – Braliśmy pod uwagę: walory twórcze dzieła, jego wartość treściową, akcenty regionalne, walory estetyczne budowli i postaci, pomysłowość, ciekawy dobór materiałów i wkład pracy – mówi Renata Borek.

Werdykt zostanie ogłoszony na zakończenie Orszaku Trzech Króli. Wiemy jednak, że pierwsze miejsce przypadło w udziale Grzegorzowi Wojciechowskiemu (SP nr 6) i jego rodzinie – Zwycięska szopka to efekt dwóch miesięcy cierpliwego projektowania, wycinania i sklejania kolejnych postaci – podkreślają członkowie komisji. Drugie miejsce – Adrianna Paduch, SP nr 315; trzecie miejsce – Maja Michalik SP nr 6. Natomiast nasza redakcja przyznała nagrodę specjalną Dominice Rutowicz z SP „Bliżej dziecka”. Przyznano też dziewięć wyróżnień: Amelia Cieślak z SP nr 8, Anna i Amelia Zarzyckie z SP nr 6, Zofia Mały z SP nr 105, Adrian Korab z SP nr 6, Julia Bąba z SP "Bliżej dziecka", Karol drozd z SP nr 8, Szymon Kirłow z SP nr 6, Weronika Kochanowska z SP nr 6, Magdalena Halicka z SP nr 1. 

– Prace konkursowe są eksponowane w katedrze – dodaje katechetka. – Spróbujemy w przyszłym roku zachęcić więcej szkół do wzięcia udziału w konkursie, bo żałujemy, że nie spotkał się on z takim oddźwiękiem, jak można się było spodziewać po emocjach i zaangażowaniu, jakie udzielają się wszystkim z okazji Bożego Narodzenia – precyzuje.