Przedszkolni mimowie z grand prix

xrt

publikacja 15.01.2014 11:20

- Niektórzy mają problem z tym, że tak wielu diabłów i szatanów zostało zauważonych, ale to przecież zupełnie jak w życiu - mówi Halina Szymańska.

Przedszkolni mimowie z grand prix Nagrodzeni przez jurorów: Małgorzata Kowalska i jej uczniowie z SP nr 1 w Świdnicy ks. ROman Tomaszczuk /GN

– W tegorocznym Świdnickim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych odnotowaliśmy rekordową liczbę zespołów i uczestników: 29 zespołów i ok. 2500 uczestników – zauważają jurorzy przeglądu, którego finał odbył się 14 stycznia w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury, organizatora wydarzenia.

– Niesłabnące zainteresowanie ŚPZK świadczy o tym, jak bardzo świdniczanie cenią sobie przywiązanie do symboli wiary katolickiej oraz do dorobku kultury narodowej, starając się jednocześnie wzbogacać te wartości o elementy regionalne – świdnickie. Te ostatnie wystąpiły w prezentacjach ze Szkoły Podstawowej w Pszennie i Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy – podkreślała Kazimiera Momot w podsumowaniu przeglądu.

Podczas uroczystości wręczenia nagród i wyróżnień zespołowych i indywidualnych po raz kolejny wystąpiły przedszkolaki z Przedszkola Sióstr Prezentek w Świdnicy. – To było oczywiste, że akurat ta prezentacja uświetni finał przeglądu – mówi Kazimiera Momot. – Przecież w 22–letniej historii przeglądu zaledwie kilka razy jury przyznało grand prix, w tym roku tak się stało. Triumfatorami przeglądu byli mali artyści i ich wychowawcy z zakonnego przedszkola – zaznacza.

Oto, kto jeszcze zasłużył w oczach jury na nagrodę (400 zł): 

W grupie przedszkolnej: Przedszkole Miejskie w Mieroszowie. Grupa IV "Kasztanki”. Spektakl "Jasełkowa łezka – humoreska" – za głęboką treść teologiczną prezentacji, precyzyjną grę aktorską i wyrazistość obrazu oraz Przedszkole Miejskie nr 14 w Świdnicy. Spektakl "Wesoła nowina" – za walory wokalne, dialogi aktorskie, wartką akcję i dobrą kompozycję sceniczną.

W grupie dzieci z gimnazjum i szkół podstawowych: Szkoła Podstawowa w Pszennie. Spektakl "Kolędnicy w Świdnicy" – za ciekawą aranżację szopki i stworzenie tekstów świdnickich herodów; Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdnicy. Grupa Terapii i Śpiewający Przyjaciele. Spektakl "Woda święcona i koniec diabelskiego ogona" – za wspaniałą zachętę do zainicjowania tradycji rodzinnego kolędowania, gdzie wspólny czas poświęcony jest Bogu, oraz za pojawiające się w tekstach kolędniczych kuplety dla świdniczan oraz Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy. Spektakl "Gruchnęła nowina" – za pełne humoru przedstawienie połączone z elementami musicalu.

W grupie mieszanej (dzieci, młodzież i dorośli) z instytucji kulturalnych i fundacji: Fundacja Pomocy Biednym Dzieciom UT UNUM SINT. Spektakl "Bóg się rodzi" – za bogatą scenografię i kostiumy oraz pełną wdzięku grę młodych wykonawców oraz Wałbrzyski Ośrodek Kultury. Grupa "Frędzle". Spektakl  "Piekielne jasełka" – za  figlarny tekst i grę aktorską przekonującą widza, że w Boże Narodzenie nawet czarne charaktery można w aniołów przerobić.

W grupie uczestników dorosłych: Dom Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy. Spektakl "Sen zakonnika" – za plastyczność prezentacji przedstawionej barwnymi żywymi scenami zainspirowanymi obrazami Giotta i Tycjana. 

Jury wyróżniło (nagrody rzeczowe):

W grupie przedszkolnej: Przedszkole Miejskie nr 6 w Świdnicy. Spektakl "Dziecięce prośby"za bogatą scenografię i prezentację różnorodnych tańców narodowych wokół Jezusowego żłóbka; Przedszkole Miejskie nr 1 w Świdnicy. Spektakl "Opowieść obłoczka o Bożym Narodzeniu" – za  dynamiczną grę aktorską połączoną z radosnym śpiewem kolęd i pastorałek oraz Społeczne Przedszkole "Akademia Przedszkolaka". Grupa Smerfów. Spektakl "Droga do Betlejem" – za tańce, śpiewy i kolorowe stroje.

W grupie dzieci z gimnazjum i szkół podstawowych: Gimnazjum w Lutomi Dolnej. Spektakl "Betlejemskie Narodzenie" – za wokalną stronę prezentacji; Społeczna Szkoła Podstawowa w Świdnicy. Spektakl "W drodze do Betlejem" – za przekazanie najważniejszych aspektów bożonarodzeniowych poprzez zgrabną humorystyczną akcję sceniczną oraz Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy. Spektakl "Razem" – za zaangażowanie w stworzeniu kreacji postaci jasełkowych i podkreślenie faktu, że wszyscy powinniśmy czerpać radość z narodzin Jezusa.

W grupie mieszanej (dzieci, młodzież i dorośli) z instytucji kulturalnych i fundacji): Świetlica Wiejska w Bystrzycy Górnej. Teatrzyk Obrzędowy "Tradycja". Spektakl "Piekło i niebo przed sobą macie" – za połączenie elementów pantomimy z typową grą kolędniczą i włączenie fragmentów muzyki klasycznej w tajemnicę cudu Boskiego Narodzenia; Młodzieżowy Dom Kultury. Grupa "Pauza". Spektakl "Nadzieja dla świata" – za egzystencjalną zadumę nad istotą Bożego Narodzenia przedstawioną w formie pantomimy; Parafia św. Andrzeja Boboli w Świdnicy. Spektakl "Ocalić Jezusa" – za przedstawienie z udziałem wielu pokoleń uczestników, integrujące parafian z różnych środowisk wraz ze swoim kapłanem oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie – za zaprezentowanie historii i śpiewu pięknych popularnych polskich kolęd – wyróżnienie Przewodniczącej Jury.

Nagrody indywidualne:

Nagroda Bp. Ignacego Deca: Marcel Jastrzębski z Przedszkola Miejskiego w Mieroszowie za rolę Kota Betlejemskiego i Honorata Drelich, Selena Cieślarova, Aleksandra Łużecka za role myszy.

Nagroda "Świdnickiego Gościa Niedzielnego": Jagoda Kurzawa ze Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy za rolę Diabła.

Nagroda dyrektora "Świdnickiego Oddziału Gościa Niedzielnego": Radosław Raj z Przedszkola Sióstr Prezentek za rolę Szatana.

Pozostali nagrodzeni przez jury: Bartosz Piekielny ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Świdnicy za rolę Heroda i Kamila Bala za rolę narratora; Oliwia Kachnowicz ze Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy za grę na keybordzie; Emilia Dereń z Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury za rolę Diabła i Alicja Baranowska za rolę narratora; Maciej Buchman ze Społecznego Przedszkola "Akademia Przedszkolaka” za rolę narratora i Jakub Jasik za rolę Diabełka; Daria Roman ze Szkoły Podstawowej w Pszennie za rolę Heroda; Kuba Kuryło ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy za rolę Taty; Szymon Augustyniak z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Świdnicy za rolę narratora i Martyna Golon za rolę Maryi; Zosia Pańczak z Przedszkola Niepublicznego "Wesoła Piątka" w Świdnicy za solowy śpiew (Maryja); ks. Krzysztof Krzak z parafii św. Andrzeja w Świdnicy za rolę Heroda i  Benedykt Chlastawa za rolę Diabła; Justyna Jamro z Przedszkola Miejskiego nr 14 w Świdnicy za rolę śpiewającego Aniołka; Mateusz Grzesiak z Gimnazjum w Lutomi Dolnej  za rolę Biesa.  

– Niektórzy mają jury za złe, że tak wielu diabłów zostało zauważonych, ale to pewnie z tego powodu, że jak to w życiu bywa, tak i na scenie się dzieje, że "zło" jest bardziej atrakcyjne i widoczne niż dobro – komentuje Halina Szymańska.