Katolickie Gimnazjum w Świdnicy

xrt

publikacja 12.03.2014 14:33

Ta szkoła ma sięgać korzeniami do Ewangelii i wierności Kościołowi - nie dziwi zatem, że patronuje jej ks. Franciszek Blachnicki.

Katolickie Gimnazjum w Świdnicy Do tych tablic informacyjnych wkrótce zostanie dodana jeszcze jedna: Katolickie Gimnazjum ks. Roman Tomaszczuk /GN

Fundacja „Fides et Educatio” będzie organem prowadzącym nowej szkoły gimnazjalnej w diecezji. Fundację powołał do istnienia bp Ignacy Dec, by troszczyła się o rozwój szkolnictwa katolickiego. Właśnie trwa nabór do pierwszej placówki organizowanej przez fundację. – Słowo katolicki (kath’olon) oznacza „zgodnie z całością” – wyjaśnia Anna Kośna, której powierzono misję organizowania placówki. – Chcemy być małą cząstką Kościoła powszechnego. Prawda jest rzeczywistością, której człowiek za pomocą rozumu i wiary jest w stanie odkryć; chcemy tworzyć środowisko sprzyjające tym poszukiwaniom. Będziemy czerpać z wielowiekowego doświadczenia i skarbca Kościoła, poznając podstawy myśli chrześcijańskiej i języka łacińskiego. Podejmiemy formację duchową, której konkretnym przejawem będzie m.in. codzienna modlitwa na rozpoczęcie zajęć oraz comiesięczna Msza św.

Siedzibą Katolickiego Niepublicznego Gimnazjum im. Ks. Franciszka Blachnickiego jest budynek II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. – Ks. Blachnicki był znakomitym pedagogiem, wypracował skuteczne metody pracy – mówi Anna Kośna, argumentując wybór patrona szkoły. – Połączył w sobie ideał człowieka głębokiej wiary i rozległych horyzontów myślowych. I jeszcze jeden powód: program historii do gimnazjum nie obejmuje historii współczesnej (kończy się na roku 1918). Osoba patrona pozwoli uczniom poznawać i rozumieć powojenne lata Polski, okres PRL-u, stanu wojennego, sytuację i rolę Kościoła w tym czasie.    

Szkoła oferuje: klasy liczące maksymalnie 20 uczniów, system wychowania oparty na nauczaniu Kościoła, gwarancję ścisłej współpracy z rodzicami, warunki do tworzenia wspólnoty rówieśniczej, życzliwą i dobrze przygotowaną kadrę pedagogiczną, ścisłą współpracę z II LO, zwiększoną liczbę godzin języków obcych oraz zapewnienie o dobrym przygotowaniu do dalszego etapu kształcenia.