Nowa skala

ks. Roman Tomaszczuk

|

Gość Świdnicki 13/2014

publikacja 27.03.2014 00:00

Po 25 marca 2004 roku wszystko, co ważne, nabrało całkowicie nowego znaczenia, siły i dynamizmu.

Abp Celestino Migliore Abp Celestino Migliore
9 maja 2012 r. podczas wizyty w biskupim mieście ogłosił, że patronem Świdnicy jest bł. Jan Paweł II
Ks. Roman Tomaszczuk /GN

Przed rokiem 2004 kościół pw. św. Stanisława i św. Wacława z rzadka odwiedzali znani hierarchowie i osobistości życia kulturalnego, politycznego i społecznego. Samo piękno kościoła, jego wartość architektoniczna i historyczna nie wystarczały, by stał się on żelaznym punktem wizyt na Dolnym Śląsku. Wszystko zmieniło się, gdy świątynia stała się katedrą biskupa świdnickiego. Nie ma dzisiaj ważnej oficjalnej delegacji państwowej, samorządowej czy społecznej, która nie chciałaby zobaczyć katedry.

Tym bardziej gdy do miasta zapraszani są hierarchowie Kościoła. Wystarczy spojrzeć na listę odwiedzin – kardynałowie: Tarcisio Bertone (2007), Stanisław Dziwisz (2009), Zenon Grocholewski (2010), Joachim Meisner (2005, 2009), Henryk Gulbinowicz (wielokrotnie), Dominik Duka (2009); arcybiskupi: Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce (2012), Mieczysław Mokrzycki (2011), Edward Nowak (2011), Stanisław Nowak (2006), Wacław Depo (2011), Marian Gołębiewski (wielokrotnie), Józef Kupny (2013) oraz wielu biskupów.

Katedra to także miejsce najważniejszych wydarzeń diecezjalnych: święceń i posług; uroczystych Mszy św. z okazji obchodów roku liturgicznego i ważnych wydarzeń; pielgrzymek i koncertów. Jako stolica diecezji Świdnica stała się znana nie tylko w Polsce, ale i na świecie, wszędzie tam, gdzie istnieje Kościół powszechny.

Przez ostatnie dziesięć lat miasto zyskało szczególny rys centrum duchowego i kościelnego regionu. Także mieszkańcy Dolnego Śląska postrzegają miasto jako wyjątkowe, odznaczające się dynamicznym życiem wiary i inicjatyw ewangelizacyjnych, co także zobowiązuje do podejmowania wysiłku sprostania oczekiwaniom wielu, że współpraca zarówno międzyparafialna, jak i kulturalna oraz samorządowa będzie tu wzorowa.

Więcej na temat minionego dziesięciolecia i tego, co nowego w diecezji, w specjalnym, w poszerzonym wydaniu "Gościa Świdnickiego" na najbliższą niedzielę (30 marca).

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.