Tytuł zobowiązuje

xrt

publikacja 28.04.2014 08:52

Każda bazylika mniejsza to centrum propagowania papieskiego nauczania i modlitwy w intencji papieża.

Tytuł zobowiązuje Kanonizacyjne iskry miłosierdzia rozświetlały kościół ks. Roman Tomaszczuk /GN

Papieski kościół, tak można mówić o każdej świątyni, którą wyróżniono tytułem „bazyliki mniejszej”. W Strzegomiu potężny, majestatyczny kościół pw. św. Piotra i św. Pawła cieszy się tym tytułem od kilkunastu lat. – Dlatego kanonizację dwóch papieży świętujemy bardzo uroczyście – mówi ks. Marek Babuśka, strzegomski proboszcz. – 25 kwietnia mieliśmy koncert w wykonaniu naszych gimnazjalistów i rozstrzygnięcie dekanalnego konkursu poświęconego Janowi Pawłowi II. Kilkuset uczniów mogło konkurować w trzech kategoriach: literackiej, multimedialnej i plastycznej – wylicza i zaznacza, że współpraca katechetów w ramach dekanatu daje naprawdę znakomite owoce.

Owocem zmagań jest książeczka z tekstami i pokonkursowa wystawa papieskich portretów, którą można zwiedzać w nawie bazyliki. Cieszy się ona zaskakująco dużą popularnością. – Może fakt, że jesteśmy pokoleniem obrazkowym, ma tu znaczenie? – zastanawia się prałat.

Natomiast 26 kwietnia najpierw odprawiono Mszę św. dziękczynną za dar nowych świętych, a potem parafianie mogli obejrzeć film "Świadectwo". Jest on filmową opowieścią o życiu św. Jana Pawła II. Opowieść wieloletniego sekretarza i przyjaciela Papieża, najbliższego świadka najważniejszych wydarzeń wielkiego pontyfikatu – kard. Stanisława Dziwisza. "Świadectwo" zaistniało najpierw, w 2007 roku, jako książka – zapis rozmów, jakie odbył z kardynałem włoski dziennikarz i watykanista Gian Franco Svidercoschi. Przetłumaczona na kilkanaście języków, tylko w Polsce osiągnęła nakład ponad miliona egzemplarzy. Potem opowieść ta trafiła na ekrany, bogatsza od książki o wiele nowych faktów – między innymi z lat młodzieńczych Karola Wojtyły. Film zbudowany jest z materiałów dokumentalnych, a także fabularyzowanych rekonstrukcji wydarzeń. 

W godzinie Apelu Jasnogórskiego w kościele rozświetlonym przez dziesiątki „kanonizacyjnych iskier miłosierdzia” trwała modlitwa różańcowa przeplatana projekcją zdjęć Jana Pawła II i fragmentami jego przemówień. – Wybraliśmy tę modlitwę, bo papież ją po prostu kochał – wyjaśnia ks. Tomasz Gwizdek, wikariusz, a proboszcz dodaje. – Od 3 maja zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości do odwiedzenia wystawy medalierskiej pt. „Na spotkanie człowieka – Ojca Świętego Jana Pawła II”, która prezentuje zbiór Adama Tyszera z Wałbrzycha, natomiast jeśli ktoś dysponuje wolnym czasem, to 4 maja po Mszy św. o 18.00 może wziąć udział w pięknym koncercie opartym na "Tryptyku Rzymskim". Wystąpią: Dariusz Wójcik (bas), Jacek Szymański (tenor) i Maciej Ingielewicz (organy) – zachęca i podsumowuje. – Kanonizacja nie jest tylko faktem historycznym; to także zaproszenie do wierności drodze, jaką szli Dobry Papież i Papież Nadziei.