Ksiądz na emeryturze - co z nim?

xrt

publikacja 30.05.2014 12:55

Mamy dobre wiadomości dla księżowskich seniorów: nowy dom prezentuje się bardzo korzystnie.

Ksiądz na emeryturze - co z nim? Tu będzie serce domu - kaplica ks. Roman Tomaszczuk /GN

Trwają prace związane z wyposażeniem Domu Księży Emerytów w Świdnicy. – Ważnym etapem prac, które w najbliższym czasie rozpoczniemy, będzie zagospodarowanie podwórza. Do września planujemy przygotować kaplicę, wyposażyć kuchnię i wspólne pomieszczenia. Jest to niezbędne, aby mogli wprowadzić  się księża emeryci – mówi ks. Łukasz Ziemski, od 10 września 2013 r. dyrektor DKE im. św. Józefa w Świdnicy.

W Domu Księży Emerytów będą pracowały siostry jadwiżanki oraz osoby świeckie. – Nawiążemy ścisłą współpracę z NZOZ Caritas – dodaje ksiądz dyrektor.

Kilka tygodni temu dom odwiedzili jego przyszli mieszkańcy. – Była to bardzo wzruszająca wizyta. Kapłani emeryci podkreślali, że z pewnością ten dom będzie ich ostatnim domem tu na ziemi. Jednak myśli eschatologiczne nie zdominowały tego spotkania – wspomina dyrektor. – Z lekką dozą niepewności pokazywałem im dom, martwiąc się trochę, czy im się spodoba; czy nie będą mieli zbyt wielu uwag. Księża jednak z radością w oczach oglądali go i wybierali mieszkania.

Sprawa wyposażenia domu i zagospodarowania podwórza to nie jest jednak najpoważniejszy problem dla dyrektora placówki. – Wiem, że DKE uda się wyposażyć. Jestem pewien, że podwórze będzie odpowiednie. To nie jest duży problem. Ale codziennie modlę się, abym wraz z personelem podołał najważniejszemu zadaniu  – stworzeniu domu. Bo dom to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim stan. Chciałbym, aby w tworzonym przeze mnie domu księża seniorzy czuli się naprawdę u siebie, jak w domu – wyznaje.