Uczą się od republikanina

xrt

publikacja 11.06.2014 22:22

W trakcie kongresu odbędzie się w sumie 37 paneli dyskusyjnych, uczestnicy wezmą także udział w 3 sesjach plenarnych oraz panelach "bez krawata". 11 czerwca gościem specjalnym samorządowców był Rudolph Giuliani, który wygłosił konferencję pt. "Przywództwo. W obliczu zmian i kryzysu".

Uczą się od republikanina Rudolph Giuliani ks. Roman Tomaszczuk /GN

Miasto Wałbrzych okazało się zwycięzcą w konkursie "Miasto Szans. Miasto Zrównoważonego Rozwoju", zorganizowanym przez PwC (globalna organizacja świadczącą profesjonalne usługi doradcze, korzystając z wiedzy i kwalifikacji blisko 180 000 pracowników w 158 krajach) oraz tygodnik "Newsweek Polska". Nagrodę i wyróżnienia wręczono podczas sesji plenarnej drugiego dnia Kongresu Regionów w Świdnicy 11 czerwca.

Organizatorzy Kongresu Regionów analizują już od czterech lat dobre praktyki polskich miast w konkursie "Miasto Szans – Miasto Zrównoważonego Rozwoju". Coraz więcej z nich podejmuje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dzięki dostępnym narzędziom, takim jak np. Nowa Perspektywa Finansowa UE, strategie niskoemisyjne zrównoważonego rozwoju czy zielonej gospodarki zwiększa się znaczenie planowania strategicznego rozwoju miast i regionów, w tym inwestycji.

Wałbrzych otrzymał nagrodę za działania na rzecz poprawy infrastruktury, w szczególności budownictwa i transportu miejskiego. Jednym z celów jest zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej.

Wyróżnienie specjalne otrzymało miasto Kielce za holistyczne podejście do zarządzania zrównoważonym rozwojem miasta.

Gościem specjalnym piątej edycji kongresu był były burmistrz Nowego Jorku, Rudolph Giuliani, ten sam, który 11 września 2001 r. organizował miasto po ataku na World Trade Center. W Świdnicy republikański polityk wygłosił konferencję pt. "Przywództwo. W obliczu zmian i kryzysu" oraz wziął udział w panelu dyskusyjnym prowadzonym przez Tomasza Lisa. 

Polskich samorządowców przekonywał także do tego, by byli optymistami, bo wtedy pociągną ludzi za sobą; odradzał im poddawanie się presji społecznej i grania pod publiczkę; radził pokorę, czyli świadomość swoich słabości; – Dobierajcie sobie najlepszych doradców i pomocników – mówił; podkreślał także konieczność uczenia się i dokształcania i jeszcze jedno:  – Nie wolno chować się przed ludźmi, oni muszą wiedzieć, jakie mamy zamiary, co chcemy osiągnąć i dlaczego podejmujemy niepopularne decyzje. Mają prawo do narzekania i muszą mieć możliwość, by z nami rozmawiać. Dlatego co tydzień miałem audycję w radiu, a raz w miesiącu program w telewizji z udziałem nawet tysięcznej publiczności. Spotykałem się z najróżniejszymi środowiskami. Byłem cały czas dostępny dla mieszkańców – wyliczał Giuliani.

W teraźniejszej polityce pozycja Giulianiego jest dość słaba. Na pewno nie bez znaczenia jest tu fakt, że mimo republikańskich deklaracji politycznych Giuliani jest zwolennikiem aborcji i większych praw mniejszości seksualnych. 

V Ogólnopolski Kongres Regionów pod hasłem "Przywództwo, odpowiedzialność, kreatywność. Nowa rola władz samorządowych" potrwa do czwartku 12 czerwca. W trakcie kongresu odbędzie się 37 paneli dyskusyjnych, uczestnicy wezmą także udział w 3 sesjach plenarnych oraz w panelach "bez krawata". 

Kongres Regionów to unikatowe miejsce spotkań świata biznesu, przedsiębiorców i inwestorów z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego.

Organizatorami Kongresu są Ringier Axel Springer Polska i miasto Świdnica, a patronat honorowy nad Kongresem Regionów objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.