Wszystko zaczęło się 97 lat temu

ks. Roman Tomaszczuk

publikacja 13.10.2014 14:22

11 października 170 pielgrzymów, świeckich i duchownych, dzień rozpoczęło od Mszy św. w kaplicy objawień.

Wszystko zaczęło się 97 lat temu Bp Adam Bałabuch przewodniczył Mszy św. w sanktuarium w Fatimie Ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

Mszy św. o 6.00 przewodniczył bp Adam Bałabuch. Gospodarze miejsca rygorystycznie przestrzegają porządku i czasu trwania modlitwy. Eucharystia w ciągu zaledwie pół godziny to wyzwanie dla wielu księży a tym bardziej biskupów. Niemniej udało się, by na końcu Eucharystii, po Komunii św. bp Ignacy Dec poświęcił stuły, które następnie wręczył franciszkanom rozpoczynającym głoszenie rekolekcji peregrynacyjnych w diecezji. Stuły z rąk biskupa przyjęli ojcowie: Piotr Paradowski, Jan Grzywna, Tomasz Łukawski i Donat Wypchło. Tym samym zostali posłani do pracy misyjnej w diecezji. Ojcowie pochodzą z różnych klasztorów franciszkanów konwentualnych w Polsce. W każdej parafii będzie ich dwóch. Figurą będzie się opiekował także brat zakonny, Rafał Szymański.

– To przejmujące doświadczenie, modlić się w miejscu, gdzie Maryja objawiała swoje orędzie, gdzie powierzyła dzieciom tajemnice i apelowała o modlitwę, pokutę i wynagrodzenie – komentowali pielgrzymi, którzy w Fatimie zostają aż do 13 października.

Wśród uczestników wczesnoporannej modlitwy byli także parafianie z Boguszowa Gorców ze swoim proboszczem, ks. Leszkiem Sienkiewiczem. Byli oni świadkami ważnego dla siebie momentu: poświęcenia przez bp. Adama Bałabucha figury, która jest przeznaczona do parafialnej peregrynacji. – Chcemy w ten sposób utrwalić i pogłębić zarówno sam kult MB Fatimskiej jak i mocniej zaszczepić orędzie z jakim do nas przyszła – wyjaśniają parafianie.