Przed obiektywem - zaraz przed publicznością

xrt

publikacja 16.11.2014 07:23

Juliusz Chrząstowski i Tomasz Dajewski pracują nad nowym spektaklem z tzw. grupą dorosłych amatorów aktorstwa.

Przed obiektywem - zaraz przed publicznością Kamil Gąszowski podczas sesji zdjęciowej do plakatu nowego spektaklu Alchemii teatralanej ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

Premierę najnowszego spektaklu grupy dorosłych powstałej siedem lat temu w ramach projektu edukacji teatralnej "Alchemia teatralna" zaplanowano na 6 grudnia.

- Data sympatyczna na pewno, może dla niektórych trochę niewygodna ze względu na dzieci, ale jeśli ktoś będzie bardzo przeszkodzony, zapraszamy na kolejne spektakle: 7 i 8 oraz 13 grudnia w sali teatralnej ŚOK - mówi Halina Szymańska, koordynatorka projektu realizowanego przez Świdnicki Ośrodek Kultury.  

Tymczasem Juliusz Chrząstowski, autor scenariusza i reżyser oraz Tomasz Dajewski, choreograf, wprowadzają coraz bardziej swoich aktorów w świat lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Najnowszy spektakl jest bowiem opowieścią nostalgiczną dla średniego i starszego pokolenia a lekcja poglądową dla młodych.

Akcja inspirowana dramatem "Romeo i Julia" Szekspira rozgrywa się w schyłkowym okresie komunizmu. Biali (opozycja) mierzą się z wolnością, smakują ją i prowokują władzę (Czerwonych). Ci za to w najlepsze tkwią w betonie swojej nowomowy, zakłamania i służalczo-poddańczych układów. Niemniej dla miłości nigdy nie ma czasów niestosownych, by się narodziła, więc się rodzi między Romkiem, szarpidrutem i Julką, córką partyjnego aktywisty. 

Co z tego wyniknie? Już niebawem się okaże na deskach świdnickiego teatru. Tymczasem odbyła się sesja fotograficzna w kostiumach.

- Potrzebujemy materiału zdjęciowego do akcji reklamowej - wyjaśnia Halina Szymańska.