Dziesiąte podsumowanie

xrt

publikacja 02.01.2015 10:12

- Niech ten krótki raport o wydarzeniach mijającego roku stanie się dla nas motywem dziękczynienia Panu Bogu za to wszystko, co otrzymaliśmy od Niego w odchodzącym roku - zakończył biskup swoją relację.

Dziesiąte podsumowanie Biskup Ignacy Dec podsumował rok 2014 ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

Po raz dziesiąty bp Ignacy Dec w swoim biskupim kościele podzielił się z wiernymi swoim zdaniem na temat najważniejszych wydarzeń minionego roku.

31 grudnia, dokonując wyboru, podzielił wydarzenia na trzy grupy: dotyczące Kościoła powszechnego, Kościoła w Polsce i diecezji, oraz swoje osobiste dokonania.

Kościół powszechny

  • 27 kwietnia – kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII. – Dla nas, Polaków była to jedna z największych i może ostatnich tak wielkich pielgrzymek do Wiecznego Miasta i równocześnie jakieś uwieńczenie wszystkich wielkich uroczystości związanych z naszym wielkim papieżem, począwszy od dnia jego wyboru, tj. 16 października 1978 roku – zaznaczył biskup.
  • 1–8 kwietnia – wizyta "ad limina Apostolorum" polskiego Episkopatu – ojciec święty, żegnając się z biskupami, wyznał spontanicznie: "To były dla mnie piękne dni" – cytował.
  • Pielgrzymki papieża Franciszka: 26–28 maja do Ziemi Świętej – ojciec święty swoją obecnością wsparł katolików, którzy w Ziemi Świętej są ostatnio bardzo prześladowani – zaznaczył biskup; 13–18 sierpnia do Korei Południowej; 21 września do Albanii; 25 listopada do Strasburga, "gdzie przed parlamentem europejskim wygłosił przemówienie, w którym poruszył kwestie społeczne. Upomniał się o rodzinę i wskazywał na potrzebę budowania nowej Europy na wartościach chrześcijańskich"; 28–30 listopada ojciec święty przebywał z wizytą apostolską w Turcji.
  • 5–19 października – Nadzwyczajny Synod Biskupów o Rodzinie. – Pomimo różnych wypowiedzi ostatecznie synod ten potwierdził dotychczasową naukę Kościoła o małżeństwie i rodzinie. Październikowy synod był przygotowaniem do XIV Zgromadzenia Zwyczajnego Synodów Biskupów, który odbędzie się od 4 do 25 października 2015 r. w Rzymie, i który podejmie temat: "Powołanie i misja rodziny w Kościele i w świecie współczesnym" – komentował biskup. 

Kościół w Polsce

  • Zmiany personalne na szczycie Kościoła hierarchicznego w Polsce: – W marcu, podczas Plenarnego Zebrania Konferencji Episkopatu Polski, wybrano nowego przewodniczącego tejże Konferencji. Został nim ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, który na tym urzędzie zastąpił ks. abp. Józefa Michalika, który funkcję tę sprawował 10 lat, przez dwie kadencje. Wiceprzewodniczącym KEP został ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. W maju odchodzącego roku nastąpiła także zmiana na urzędzie Prymasa Polski. Ojciec święty Franciszek, po przejściu na emeryturę ks. abp. Józefa Kowalczyka, metropolity gnieźnieńskiego i Prymasa Polski, mianował na to stanowisko ks. bp. Wojciecha Polaka, dotychczasowego sekretarza generalnego KEP. Funkcję  sekretarza KEP przejął po nim ks. bp Artur Miziński z Lublina – wyliczał biskup.
  • Dziesięciolecie diecezji świdnickiej: 25 marca uroczystą Eucharystię w katedrze świdnickiej sprawował ks. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce; 8 maja liturgię patrona diecezji św. Stanisława biskupa i męczennika, sprawował Prymas Polski, ks. abp Józef Kowalczyk. – Oprócz tych dwóch hierarchów w jubileuszowym dla nas roku gościliśmy jeszcze dwóch znanych pasterzy: w pierwszą niedzielę września w Gross-Rosen ks. abp. Edwarda Ozorowskiego, metropolitę białostockiego, oraz 3 listopada ks. kard. Dominika Dukę, metropolitę Pragi, Prymasa Czech. Ksiądz kard. Duka przybył do Kłodzka z pielgrzymką ku uczczeniu 650. rocznicy śmierci abp. Arnoszta z Pardubic, pierwszego arcybiskupa Pragi, którego doczesne szczątki spoczywają w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodzku – mówił biskup i dodał: – W odchodzącym, jubileuszowym dla diecezji roku stanął na placu przed katedrą pomnik św. Jana Pawła II, patrona Świdnicy, zaś 18 października br. rozpoczęła się w diecezji świdnickiej peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej, która będzie trwać do roku 2017. Jej celem jest przygotowanie naszej diecezji do świętowania setnej rocznicy objawień fatimskich – zaznaczył.

Posługa pasterska biskupa świdnickiego

  • Siedemdziesięcioletni bp Ignacy Dec, pierwszy biskup świdnicki, w roku 2014: 4 razy chrzcił; wybierzmował 1986 młodych; wyświęcił 11 prezbiterów; pobłogosławił jedno małżeństwo; przewodniczył 14 pogrzebom; wygłosił 287 homilii i kazań oraz 551 okolicznościowych przemówień; poprowadził jedną katechezę w Radio Maryja i jedną serię rekolekcji; napisał 5 listów pasterskich; zwizytował 2 dekanaty (Kamieniec Ząbkowicki – parafii 9; Kudowa Zdrój – parafii 6); przez 107 dni urzędował w kurii i wtedy spotkał się z 766 osobami. Jako pracownik Papieskiego Wydziału Teologicznego wypromował jednego doktora i jednego magistra, napisał jedną recenzję naukową oraz ogłosił ok. 200 publikacji naukowo-duszpasterskich.